Jak porusza się latający wąż?

Latające węże w niezwykły sposób poruszają się szybując w powietrzu, dzięki czemu przemieszczają się z drzewa na drzewo na wysokości 30,5 m. Dotychczas nie wyjaśniono jaką techniką to realizują. Istnieją trzy gatunki latających węży, wszystkie należą do rodzaju Chrysopelea i występują w lasach południowo-wschodniej oraz południowej Azji. Nadobnik ozdobny, jeden z latających węży, gdy szykuje się do lotu napręża się przesuwając żebra do przodu i do góry, tym samym poprzez spłaszczenie poszerzają ciało dwukrotnie. Wąż wykonuje także faliste ruchy z boku na bok obierając kierunek lotu.

fot. Jake Socha, Virginia Tech

fot. Jake Socha, Virginia Tech

Naukowcy badali aerodynamikę latających węży mierząc siłę nośną lotu, w wyniku których odnotowali falujące unoszenie się przedniej części węża pod kątem 30 stopni, potem gwałtownego zwiększenia wysokości pod kątem 35 stopni w kierunku przepływu powietrza, a następnie łagodny spadek. Okazuje się, że ze względu na różne kąty schodzenia, zakrzywienia ciała węża tworzą w otaczającym powietrzu małe wiry jak trąba powietrzna.

fot. Jake Socha, Virginia Tech

fot. Jake Socha, Virginia Tech

Obserwacje naukowców z Virginia Tech z pewnością będą przydatne przy konstruowaniu pełzających lub wspinających się robotów, a także mogą przyczynić się do poprawy działania łopatek wirnika turbin wiatrowych, czy helikopterów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj