Jak czytać oznaczenia na oponach?

oznaczenie-opon

© sxc.hu

Opony posiadają szczegółowe oznaczenia, które pozwalają na ich optymalne dopasowanie do konkretnego modelu samochodu. Co oznaczają symbole umieszczane na oponach i gdzie właściwie się one znajdują?

Co producenci piszą na oponach?

Informacje umieszczone na oponach są bardzo cenne dla kupujących, o ile potrafią je właściwie odszyfrować. Z uwagi na fakt, że na oponie, na jej zewnętrznej stronie nie ma dużo miejsca na wybicie odpowiednich, ważnych danych dotyczących cech opony, wykorzystywane są w tym celu symbole.

Na boku każdej opony znajdują się wszystkie, podstawowe informacje na jej temat, a więc:

    • jej wymiary, w tym szerokość przekroju opony w mm, średnica obręczy wyrażana w calach, czy procentowy stosunek wysokości przekroju opony do szerokości przekroju opony,
    • typ konstrukcji,
    • indeks nośności i prędkości,
    • oznaczenie i numer zatwierdzenia opony przez ECE,
    • oznaczenie miejsca pomiaru zużycia bieżnika,
    • oznaczenie opony zimowej, letniej lub całorocznej,
    • data i kraj produkcji,
    • oznaczenie zgodności z przepisami Wydziału Transportu,
    • kod DOT producenta,
    • nazwa producenta i marki.

Szczegółową lokalizację wszystkich tych oznaczeń oraz ich rozwinięcie można znaleźć w serwisie Oponeo.pl, gdzie zamieszczono zdjęcia poglądowe, ułatwiające identyfikację wszystkich skrótów i kodów, jakie można znaleźć na naszych oponach samochodowych.

Najistotniejsze kwestie dotyczące opon

Przy doborze opon do samochodu brane są pod uwagę właściwie tylko niektóre informacje, jakie znajdują się w oznaczeniach zamieszczonych na boku opony. Ważna jest przede wszystkim szerokość opony podawana w milimetrach oraz wysokość przekroju, ponieważ to one wskazują nam, jaką wielkość ma opona i czy będzie można ją zastosować w naszym samochodzie. Wysokość przekroju nazywana jest też profilem opony i jeśli taka informacja nie znalazła się na oponie przyjmuje się, że charakteryzuje się ona standardowym profilem wynoszącym 80% szerokości opony. Równie ważna jest wielkość średnicy obręczy. Jeszcze do niedawna za maksymalną średnicę uważano 16 cali, a dzisiaj jest to już standardowa opona, zaś nie brakuje takich, które są od niej dużo większe. Jeśli na oponie znalazła się duża litera R, oznacza to, że mamy do czynienia z oponą radialną.

Przy doborze opon do naszego pojazdu musimy sprawdzić, czy indeks nośności i prędkości opony odpowiada zaleceniom producenta samochodu oraz naszym indywidualnym wymaganiom. Indeks nośności pokazuje, jakie maksymalne obciążenie może być przenoszone przez oponę. Indeks ten oznaczany jest odpowiednim symbolem prędkości i ciśnienia powietrza. Indeks nośności zawsze wskazuje maksymalny możliwy do uzyskania poziom obciążenia. Wskaźnik prędkości jest częścią indeksu nośności, określającą maksymalną prędkość, przy której opona może przenosić dozwolone obciążenie.

1 Komentarz

  1. Karolina33

    8 kwietnia 2014 at 18:02

    Nie jestem najgorszym kierowcą i jakieś tam pojęcie o autach mam. Jednak od kiedy pamiętam zawsze miałam problem z zakupem opon. Nie kupowałam i nadal nie kupuję używanych, bądź tez sprzedawanych na giełdach samochodowych, nie znam się na wygrawerowanych symbolach, dla mnie to po prostu czarna magia:)Wolę kupować w serwisach, w których mam pewność ,że dostanę te właściwe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj