Dzięki wspólnemu wysiłkowi polskiego rządu i inwestorów następuje dynamiczny rozwój polskich portów, a szczególnie portu morskiego w Gdańsku. Jest to wielka szansa dla Polski, powód do dumy i nadziei na lepszą przyszłość – mówiła Anna Wypych-Namiotko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury podczas konferencji prasowej poświęconej inwestycji SEA-invest w Porcie Gdańskim, która odbyła się 29. lipca 2010. r. w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
W końcu maja 2010. r. kwota bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła do 5,1 mld zł. Do końca maja udało się pomyślnie zamknąć 29 inwestycji, które stworzą one ponad 6 tys. miejsc pracy. Na tym tle wyróżnia się inwestycja belgijskiej grupy SEA-invest, która we współdziałaniu z Portem Północnym i Rudoportem zamierza zainwestować 40 mln euro w nowy port przeładunkowy w Gdańsku.
Po podsumowaniu pierwszego półrocza widać, że inwestycja grupy SEA-invest zajmuje bardzo ważne miejsce w tegorocznym portfelu inwestycyjnym. Wpisuje się ona w rozwój polskiego transportu morskiego – powiedział Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ.
W wyniku wszczętej przez Zarząd spółki Port Północny Sp. z ogr. odp. w roku 2007. procedury przetargowej pozyskania inwestora strategicznego wybrana została ostatecznie belgijska grupa SEA-invest, dysponująca obecnie pakietem większościowym udziałów w spółce. Fakt ten stał się zasadniczą przyczyną zwrotu w planowaniu skali przeładunków towarów masowych w tej części Portu Gdańsk. Od stycznia ładunki masowe z Chin przypływają do Gdańska zamiast do Hamburga. Zwiększa to ekspozycję portu na kraje sąsiednie, umożliwiając pełne wykorzystanie jego przepustowości.
Prezes Jacek Klimczak podziękował PAIiIZ i Ministerstwu Skarbu Państwa za trzyletnią owocną współpracę przy realizacji tego projektu.
/PAIiIZ
Zaloguj się Logowanie