Człowiek uczy się przez całe życie. Rodzice obowiązkowo posyłają nas do podstawówki oraz gimnazjum natomiast od wyboru kolejnej szkoły bardzo często zależy przyszłość i rodzaj naszego życia zawodowego. Liceum, technikum czy zawodówka. Szkoła profilowana bądź ogólnokształcąca. Jedna pozwala nam na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych, a inna tylko w szkołach niewymagających świadectwa maturalnego.
Nauka jest obowiązkiem każdego z nas do momentu ukończenia osiemnastego roku życia. To od nas zależy, jaką drogą pójdziemy.
Jakże często po obraniu jednego kierunku nie rozglądamy się już na boki. Nie zdobywamy dodatkowych umiejętności i doświadczeń, jakby ta wymarzona posada czekała tylko na nas, a sfera zawodowa nie wymagała niczego więcej oprócz ściśle ukierunkowanego minimum. Ale świat wokół nas się rozwija, a co za tym idzie – od pracowników wciąż wymaga się nowych umiejętności. Jakże często płacimy za błędy młodości niemożliwością znalezienia pracy. Etap szkolny, na którym się kiedyś zatrzymaliśmy, w tamtym okresie zapewne był wystarczający do znalezienia odpowiadającego nam zatrudnienia.
Dziś ziemia kręci się jakby szybciej, a osoby, które nie uaktualniają swojej wiedzy i nie zdobywają nowych umiejętności – zostają w tyle bez pracy albo tkwiąc na niesatysfakcjonującym je stanowisku. Bardzo często nawet nie dochodzimy przyczyn takiego stanu rzeczy. Dlatego z pomocą przychodzi nam działająca na Dolnym Śląsku od 1989 roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Centrum Dolnośląskie. Pragnie nam ona uzmysłowić konieczność poszerzania naszych horyzontów i opanowywania nowych umiejętności, co z powodzeniem wprowadza w życie za pomocą projektu „Inwestuj w siebie”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego założeniem jest zwiększenie liczby osób biorących udział w formalnym kształceniu ustawicznym, które ma na celu podnoszenie kwalifikacji, poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Niewątpliwie takie zabiegi wpłyną na polepszenie pozycji pracowników na rynku pracy lub zwiększą szanse osób bezrobotnych na znalezienie zatrudnienia. Główną grupą docelową projektu są Dolnoślązacy w przedziale wiekowym od 25 do 64 lat oraz osoby nieuczące się w wieku od 18 do 24 lat. Program jest zorientowany zarówno na mieszkańców dolnośląskich miast, jak i wsi, w których odsetek bezrobotnych jest największy, szczególnie w przypadku osób powyżej 45 roku życia.
Osoby te, idąc za radami Fundacji, mogą szukać pomocy wśród rozmieszczonych na terenie Dolnego Śląska aż 788 placówek, działających z myślą o dorosłych mieszkańcach tego regionu. Do tych licznych punktów dokształcania zaliczyć należy m.in. technika, licea, szkoły zawodowe, uczelnie wyższe, a także placówki kursowe i kształcenia ustawicznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, centra kształcenia praktycznego i in.
Wybierając którąś z wyżej wymienionych placówek należy kierować się wiedzą dotyczącą stopnia rozwoju poszczególnych branż w Polsce. Obecnie do tych najbardziej rozwojowych niewątpliwie zaliczają się bankowość, informatyka, sprzedaż, produkcja, finanse, logistyka, HR, administracja biurowa oraz serwis i mechanika.
Człowiek nigdy nie jest za stary, aby nauczyć się czegoś nowego. Bywa, że poszerzamy wiedzę tylko dla naszej własnej przyjemności, aby mieć satysfakcję z rozwoju intelektualnego i posiadania nowych umiejętności. Jeśli jednak zdamy sobie sprawę ze zmienności dzisiejszego rynku pracy i trudności ze znalezieniem odpowiedniej posady, proces dokształcania będzie miał dla nas podwójną korzyść, bo połączymy przyjemne z pożytecznym.
Zaloguj się Logowanie