Internetowa baza ptasich treli

Szybko rośnie internetowa baza ptasich odgłosów, zdjęć i informacji, stanowiąc coraz pełniejsze źródło wiedzy dla obserwatorów-amatorów i zawodowych ornitologów.

Z utworzonej na Michigan State University baza Avian Vocalizations Center (AVoCet) można ściągać (za darmo) odgłosy rozmaitych gatunków ptaków. Baza zawiera też sonogramy, czyli wykresy dźwięków, jak również zdjęcia i nagrania różnych gatunków. Można tam znaleźć mapy z Google Earth, przedstawiające miejsce występowania gatunków oraz linki do innych, internetowych kolekcji ornitologicznych.

W AVoCet można posłuchać ponad 10 200 nagrań treli ptaków, reprezentujących ponad 3 190 gatunków. Pliki nadesłano z 45 krajów. Baza szybko się powiększa – zauważa zoolog z MSU, Pamela Rasmussen. „Wkrótce dostępne będą kolejne nagrania i związane z nimi dane na temat wielu innych gatunków i części świata” – dodaje.

Rasmussen osobiście wzbogaciła bazę o dane z wszystkich kontynentów. Sam jej pobyt na Filipinach zaowocował 597 nagraniami ptaków ze 120 gatunków, w tym zagrożonych. Część nagrań to prawdziwe unikaty, niedostępne poza AVoCet – zapewnia. Baza zawiera też nagrania autorstwa 65 innych ornitologów, m.in. zawodowych przyrodników albo studentów.

Umiejętność rozpoznawania po głosie gatunków ptaków ma znaczenie dla ich ochrony, śledzenia migracji i stanu populacji. „Bardzo trudno jest dostrzec czy obserwować ptaki w lasach tropikalnych; o wiele łatwiej jest je usłyszeć i w ten sposób rozpoznać” – mówi badaczka.

Bogata kolekcja nagrań ułatwia specjalistom określanie zasięgu występowania gatunków i badanie ptasich zwyczajów, co przyczynia się do lepszego poznawania biologicznej różnorodności – tłumaczy Rasmussen. „Wiemy, że w najbliższej przyszłości pewne gatunki wymrą. Niestety, czasem niewiele da się w ogóle zrobić, by temu przeciwdziałać. Teraz ornitolodzy i miłośnicy ptaków mają możliwość dokumentowania w internecie wszystkich gatunków, na różne sposoby. Jednym z głównych celów AVoCet jest pomoc w tym przedsięwzięciu” – wyjaśnia.

Szacuje się, że istnieje 10 tys. gatunków ptaków, a każdy z nich wydaje jakieś dźwięki. Wiele ptaków, np. spokrewnione z wróblami kardynały, używa nawet dialektów, które różnią się zależnie od regionu. Wyjątkowo bogate słowniki posiadają samce przedrzeźniaczy rudych, które wydają z siebie dwa tysiące różnych dźwięków.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj