Internet coraz doskonalszy

Ruch w sieci stale wzrasta, dlatego konieczne są udoskonalenia internetu, które dostosują go do potrzeb współczesnych użytkowników. O tym, jaka przyszłość czeka internet i nad jakimi rozwiązaniami pracują polscy naukowcy mówi prof. Andrzej Jajszczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalista w dziedzinie sieci telekomunikacyjnych.

Zdaniem profesora, główne kierunki badań nad internetem to: wzrost przepustowości (przesyłanie większej ilości danych w określonym czasie), poprawa jakości, a także zwiększenie odporności sieci na uszkodzenia. Zespoły naukowców na AGH skupiają się na dwóch ostatnich zagadnieniach.

„Na początku swojego istnienia internet miał służyć tylko celom badawczym i naukowym. Nikt nie zakładał, że sieć ta tak bardzo się rozwinie. Rozwiązania, które wtedy przyjęto, nie są teraz wystarczające. Wynikały one z jednej strony z niedoszacowania sukcesu jaki odniósł internet, a z drugiej strony z poziomu ówczesnej techniki” – tłumaczy prof. Jajszczyk z Katedry Telekomunikacji Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH.

„W czasie projektowania internetu zakładano, że ma być w nim używana nieskomplikowana technika. Kosztem tego była jednak jakość przesyłania danych. Póki internet był stosowany do przesyłania poczty elektronicznej, czy plików tekstowych, to wystarczało. Ale teraz korzystamy z bardzo wielu usług, które wymagają operacji w czasie rzeczywistym: np. przesłania głosu czy obrazu, często wysokiej jakości. W tych wypadkach wymagania jakościowe są większe. Użytkownik jest bardziej wrażliwy na to, że sygnał się opóźni, zaniknie, czy połączenie ulegnie przerwaniu. A oryginalny internet tego nie zapewnia. Jakość przesyłania nie jest w nim do końca przewidywalna” – dodaje naukowiec.

Jak wyjaśnia, niekiedy lepszą jakość można uzyskać dzięki przewymiarowaniu. Buduje się kable światłowodowe, których pojemność jest dużo większa niż pojemność konieczna do spodziewanego transportu sygnałów. To na jakiś czas rozwiązuje problem jakości. Ale coraz większy ruch generowany przez użytkowników sprawi, że w przyszłości nawet te za duże na współczesne potrzeby kable nie wystarczą do przesłania sygnału z żądaną jakością.

Jak zauważa Jajszczyk, żeby zapewnić wysoką jakość, można stosować istniejące już rozwiązania, zwane „usługami zintegrowanymi” czy „usługami zróżnicowanymi.” Mechanizmy te gwarantują jakość, ale jednocześnie bardzo komplikują przesyłanie danych w sieci. W ten sposób traci się cechę, która była źródłem sukcesu internetu. W dodatku standardy te nie najlepiej sprawdzają się w warunkach przeciążeń sieci. Stąd potrzeba znajdowania nowych rozwiązań.

„W Katedrze Telekomunikacji AGH opracowujemy mechanizmy, które nie skomplikują procedur przesyłania danych, ale zapewnią jakość. Uzyskaliśmy już sporo ciekawych wyników w tej dziedzinie. Współpracujemy m.in. z firmą France Telecom, dla której robiliśmy część badań” – opowiada.

Naukowcy z AGH specjalizują się również w węzłach, czyli „skrzyżowaniach” internetowych. „Jeżeli mamy bezkolizyjne skrzyżowanie dwóch autostrad, to wiemy, jak je zbudować. Jeśli mamy trzy autostrady, to rozwiązanie staje się bardziej skomplikowane. A teraz wyobraźmy sobie bezkolizyjne skrzyżowania kilkuset czy kilku tysięcy autostrad internetowych. W dodatku to wszystko ma być zmieszczone na kilkudziesięciu milimetrach kwadratowych krzemowej struktury układu scalonego. To pokazuje skalę złożoności. Część moich prac dotyczyła tego, jak te skrzyżowania budować” – opisuje Jajszczyk.

Wyniki badań naukowca znalazły już zastosowanie w jednej z wielkich międzynarodowych firm telekomunikacyjnych.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj