Innowacyjność nawet z odpadami

Współcześnie, kiedy kraje całego świata narażone są na coraz bardziej pogłębiający się kryzys paliwowy i energetyczny, nowoczesne innowacyjne pomysły wydają się jednym z rozsądnych metod walki z problemem. Naukowcy i doskonali technicy globu, skupiają się na szukaniu, jak najwłaściwszych rozwiązań, które przyczyniły by się do ograniczenia zużycia paliw oraz energii, wykorzystywanych przez człowieka do jego codziennych czynności życiowych.

Badania podają, że w krajach Unii Europejskiej do 90% energii eksploatowanej w celach ogrzewania wody, zużywanej w domowych zaciszach jest przez urządzenia, które nie sycą ciepła do końca. Do takich sprzętów należą m.in. zmywarki do naczyń, których konsumpcja sięga do 60 mln, mowa jest także o pralkach automatycznych- 240 mln, pryszniców kabinowych- 70 mln, wannach kąpielowych- 150 mln oraz zlewach komorowo- naczyniowych, bo aż 300 mln. Całkowity koszt energii cieplnej produkowanej w celach wykorzystywanych następnie przez te sprzęty gospodarcze jest ogromny. Jednak przerażający jest fakt, iż 50 % ich zasilania trafia do kanalizacji jako odpad w połączeniu z zrzutem w postaci ścieków, z tych urządzeń.

Stowarzyszenie Lowheat prowadziło badania, dotyczące nowych innowacji w oddaniu ciepła ze ścieków, których założeniem było odzyskanie 50 % utraconej przy działaniu sprzętów domowych energii. W konsekwencji przyczyniłoby się to do znacznych oszczędności, typu 10 mld. kWh energii. Natomiast dodatkowe zainstalowanie wymienniku, to pole zaoszczędzonego napięcia automatycznie by wzrosło, nawet do około 1000 kWh rocznie. PERA the Innovation Company jest twórcą znanego na świecie wymiennika ,,Warmit”, który potrafi odzyskać nawet do 50 % ciepła z wody wykorzystanej pod prysznicem, bądź w trakcie kąpieli.

Amerykanie już w latach 1999- 2001 zajęły się w szczególności odbiorem ciepła w sposób liniowy, używając do tego celu tradycyjnych metod transportu ścieków. Opracowali proste urządzenie ,,GFX” do montażu na pionowych przewodach kanalizacyjnych, w których kontaktowo za pomocą spirali owiniętej wokół rury kanalizacyjnej uzyskuje się częściowy odbiór tego ciepła.

W Polsce jednak etap wprowadzania nowych technologii powodujących odzyskanie ciepła jest w fazie dobrze zaawansowanej, co w gruncie rzeczy sprawia, iż wyprzedzamy Amerykańską innowacyjną myśl o kilka kroków. Polski wynalazek ,,PL 345442- Ściekowego Absorbertu Ciepła”, działa na zasadzie selekcji cieplnej odpadów. Polega na rozdzielaniu, zatrzymaniu ich na czas odbioru z nich ciepła, oczyszczaniu aż do osiągnięcia poziomu, w którym woda będzie odpowiednia do ponownego zużycia.

Drugą metodą realizacji nowoczesnych technologii w celach eksploatacji nieczystości z wód kanalizacyjnych, jest zastosowanie wymienników, a także pomp ciepła. Ich wiarygodność oraz zakres działań w ramach różnych badań, programów i możliwości, sprawdzane były już w latach 80 XX wieku, w Szwajcarii. Wtedy to bowiem, podjęto pierwsze próby otrzymania ciepła ze ścieków w celach przydatnych człowiekowi, jak np., ogrzewanie domostw. Doświadczenie zaowocowało niepowodzeniem, czego konsekwencją było wznowienie pomiarów i prób w celu uzyskania jak najlepszych wyników tym obszarze wiedzy i technologii tematycznej.

Polski Absorber oraz technika specjalistów może być aplikowana z powodzeniem przy przetwarzaniu ścieków do celów konsumpcyjnych. Sposób jego dziania importuje się do małogabarytowego urządzenia, występującego na zasadzie prostego, jednorodnego bloku ze stopu aluminium. Budowa Absorbera sprawia, ze można go dowolnie umieścić na ścianie, podłodze, posadzce, czy blisko urządzenia, tak aby jak najlepiej przepuścić przez niego instalację z rzutu odpadów. O jego znacznej sprawności decyduje fakt, iż zapewnia on stałą możliwość swobodnego ustawiania właściwości, typu- włączania i wyłączania z obiegu.

W wyniku pracy tych urządzeń pojawiają się jednak problemy. Nie ograniczą one znacznie straty ciepła, lecz co najwyżej mogą jedynie doprowadzić do zmniejszenia temperatur, a więc tylko częściowej utraty ciepła. Jednak w wyniku rozwoju, nowoczesnych technologii, nieustającym procesom innowacyjnym realne jest otrzymanie coraz większej ilości ciepła pozyskiwanego ze ścieków oraz daleko idący przerób służący odzyskaniu i oczyszczeniu zanieczyszczonej wody.

Polski ,,PL 345442- Ściekowego Absorbertu Ciepła”, czyli możliwości urządzenia do odzyskiwania ciepła odpadowego ścieków, stara się rozwiązać ostatecznie problem końcowego oszczędzania ciepła.

Znaczenie innowacji w tym wypadku sprowadza się do ograniczenia emisji ciepła do atmosfery. Zalety technologii i jej wytworów to głównie oszczędności energetyczne oraz ochrona środowiska naturalnego człowieka, w co jednym słowem naprawdę warto inwestować.


Zaloguj się Logowanie

Komentuj