Innowacyjna organizacja w firmie

organizacja-pracy-w-przedsiebiorstwie

Innowacyjna organizacja w firmie

Dobra organizacja pracy w przedsiębiorstwie oznacza nie tylko oszczędności. Dzięki niej możliwe jest pełniejsze wykorzystanie potencjału i talentów pracowników. Osiąganie lepszych wyników pracy pomaga natomiast budować pozycję firmy na konkurencyjnym rynku.

Organizacja firmy to szerokie zagadnienie obejmujące m.in. takie obszary jak administracja, IT, zarządzanie zasobami oraz kapitałem ludzkim. Sprawne funkcjonowanie organizmu, jakim jest przedsiębiorstwo, wymaga nie tylko wdrożenia innowacji technologicznych, ale odpowiedniej polityki, która uporządkuje tak kluczowe aspekty funkcjonowania firmy, jak obieg informacji czy zarządzanie bezpieczeństwem danych. Wreszcie, dobra organizacja nie jest możliwa bez zapewnienia pracownikom komfortowych warunków wykonywania swoich obowiązków.

Ergonomia

W biurowej rzeczywistości, w której niemal wszyscy pracownicy wykonują obowiązki przy stanowiskach z komputerem, problemem jest ograniczenie negatywnych skutków pracy siedzącej. Specjaliści z Uniwersytetu Harvarda udowodnili, że częste wstawanie od biurka poprawia nastrój oraz dodaje energii do działania. Przeciwdziała to wielu negatywnym wpływom pracy siedzącej, począwszy od niewygody i bólu pleców, karku, głowy, barków czy oczu po znacznie poważniejsze dolegliwości.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Indianie, biorąc pod uwagę kilkugodzinny okres minimalnej aktywności fizycznej, aby utrzymać dobre krążenie, potrzebny jest kilkuminutowy spacer na każdą godzinę siedzenia przy biurku. Naukowcy dowiedli, że nawet tak krótka przechadzka poprawia parametry krążenia FMD (flow-mediated dilation, czyli wskaźnik przepływu na tętnicy ramiennej) o 50 proc. Nie dziwi zatem, że autorzy tego badania sugerowali m.in. rozmieszczenie często używanych przedmiotów w takim oddaleniu od siebie, aby nie znajdowały się pod ręką i trzeba było do nich wstać od biurka.

Warto przy tym pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych, Australii czy krajach Skandynawskich aż 90 proc. pracowników biurowych ma zapewnione stojąco-siedzące stanowiska pracy. Polscy pracodawcy starają się podążać za tym trendem i coraz częściej wyposażają swoje biura w tzw. aktywne biurka. „To skuteczne rozwiązanie problemów z negatywnymi aspektami pracy siedzącej, jakie dotykają pracowników biurowych” – przekonuje Małgorzata Heleniak z firmy AJ Produkty, która od ponad 40 lat zajmuje się projektowaniem ergonomicznego wyposażenia biur. „Biurko z elektryczną regulacją wysokości blatu umożliwia pracownikowi dopasowanie stanowiska do potrzeb i aktualnego zajęcia. Automatyczna regulacja wysokości blatu pozwala na szybkie i wygodne jego podniesienie bez konieczności przestawiania przedmiotów, dzięki czemu nie rozprasza uwagi pracownika. Pracując w pozycji stojącej, odciążamy kręgosłup, poprawiamy krążenie, a tym samym pozytywnie wpływamy na nasze samopoczucie i efektywność” – dodaje.

Technologie

Istotnym elementem dobrej organizacji pracy jest redukcja zbędnych kosztów związanych z mediami. Tutaj ciekawą możliwością jest wyposażenie budynków w systemy zarządzania BMS (Building Managament Systems). Umożliwiają one precyzyjne administrowanie infrastrukturą poprzez zintegrowanie poszczególnych jej systemów, np. oświetlenia, ogrzewania, monitoringu, klimatyzacji. Przykładem praktycznego zastosowania BMS jest unikanie równoczesnej pracy systemów ogrzewania i klimatyzacji w zależności od pory roku, a także regulacja działania rolet w trakcie upalnych dni, co ma ogromny wpływ na wydajność klimatyzacji. Inteligentne oświetlenie budynków oparte na systemie czujników ruchu pozwala z kolei ograniczyć koszty energii elektrycznej.

Jak duże mogą być oszczędności? Za przykład może posłużyć budynek „The Edge”, który jest centralą firmy Deloitte w Amsterdamie. Wewnątrz biura znajdują się sensory badające m.in. ruch, analizujące powietrze, zużycie energii. Zbierane dane służą zrozumieniu tego, w jaki sposób pracownicy wykorzystują przestrzeń wewnątrz budynku. Na elewacji „The Edge” między oknami rozmieszczone zostały natomiast panele fotowoltaiczne, które dodatkowo zaopatrują budynek w energię. Efekty? W ubiegłym roku firma Deloitte podała, że w zakresie zużycia energii odnotowano oszczędności rzędu od 1 do 1,5 euro w przeliczeniu na metr kwadratowy. Przy łącznej powierzchni budynku (5 tys. mkw.) daje to ponad 3 mln złotych oszczędności w ciągu trzech lat.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj