© 123RF
W Indiach początek wzięły współczesne języki, bazując na praindoeuropejskim kodzie komunikacji sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą. I dziś rodzą się nad Gangesem innowacje, a to właśnie dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa zarówno w wytwarzanie dóbr, jak i korzystanie z nich.
Jugaad
Praca o charakterze oszczędnościowym, pozornie bezowocna i syzyfowa stała się przełomowym trendem w obszarze innowacji. To w krajach rozwijających się, biednych, prowadzone są badania nad innowacyjnymi produktami, które następnie są rozpowszechniane na dojrzałych, wysoko rozwiniętych rynkach. Proces ten został nazwany odwrotną innowacyjnością. Strategia wydaję się być doskonała i dynamicznie rozwija się w krajach określanych jako BRIIC, czyli Brazylii, Rosji, Indiach właśnie, Indonezji oraz Chinach.
Oszczędne innowacje w Indiach definiowane są terminem ‘jugaad’, który również oznacza „ innowacyjne triki, zabiegi” stosowane ze względu na brak środków. Przykładem ‚jugaad’ mogą być różnego rodzaju pojazdy czterokołowe skonstruowane z tego co akurat jest dostępne, z desek, starych części samochodowych, czy choćby napędzane przez silnik pompy wodnej. Oszczędność hinduskiej myśli inżynieryjnej najlepiej zobrazuje reklama Peugeot 206.
„‚Jugaad’ to także nowy styl zarządzania innowacją, który opiera się na oszczędności zasobów i środków oraz wykorzystaniu niskobudżetowych technologii, jak i kadr, jednak, co ważne, nie odbywa się to kosztem jakości produktów. ’Jugaad’ w hindi posiada wiele znaczeń najdokładniej przedstawi to zwiastun, kilkakrotnie nagradzanego, filmu dokumentalnego „The Great Indian Jugaad” Anandana Kapur’a.
Prostota górą
Prostota jest kluczem do sukcesu innowacji. Termin ‘simplexity’ (połączenie wyrazów complexity – ang. ‘złożoność’ i simplicity - ang. ‘prostota’) najlepiej oddaje charakter nowych innowacyjnych hinduskich systemów, urządzeń i architektur – produkowania i użytkowania. Simplexity to nowa teoria wskazująca kompromis między tym, co banalnie proste, wręcz prymitywne, a tym, co nazbyt skomplikowane i przez to odrzucane. Zaletą prostych mechanizmów produkcyjnych jest to, że nie wymagają zatrudniania do wytwarzania towarów wysoko wykwalifikowanej kadry czy łożenia na jej doszkalanie, co znacznie zmniejsza koszty produkcji. Domeną indyjskich produktów – sprzętu AGD RTV, telefonów komórkowych, komputerów, a nawet samochodów – jest intuicyjność, niski poziom skomplikowania obsługi, co tym samym pozwala poszerzyć wachlarz odbiorców eliminując ograniczenia dyktowane wiekiem czy wykształceniem.
Postęp dla społeczeństwa
Nieskomplikowanie wyrobów jest zapewne po części podyktowane faktem, że nowości produktowe są dedykowane indyjskiej ludności. To ona jest pierwotnym odbiorcą, ale także grupą testową nowych rozwiązań. Aż 70% ludności Indii mieszka na obszarach wiejskich, a zarazem stanowi 60% tamtejszego rynku telefonii komórkowej. Innowacyjne projekty mają na celu przede wszystkim poprawę warunków życia w społeczeństwach wiejskich, poprzez wsparcie wydajności pracy rolników, szybki dostęp do informacji oraz edukacji. Mieszkańcy indyjskich obszarów wiejskich, w tym głównie młodzież, są otwarci na niestandardowe aplikacje i usługi. Prognozuje się pozytywne efekty tych działań na ogromną skalę wynikające z dostępności multimediów w różnych formach. Na przykład przekaz wideo bedzie stanowić około 50-70% szerokopasmowych danych w 2012 roku. Prócz edukacji i dostępności informacji, ważną, jeśli nie najważniejszą kwestią w Indiach jest bliskość punktów opieki zdrowotnej. Również w tej sferze powstają coraz to nowe teleinformatyczne udogodnienia, np. dzięki realizacji projektu „Światło dla wsi” firmy Ericsson, który polegał na wdrożeniu mobilnego szerokopasmowego internetu we wsiach i małych miastach Południowo-Wschodnich Indii. Umożliwiło to korzystanie nie tylko z tele-edukacji i e-zarządzania, ale przede wszystkim z usług telemedycznych, dając szansę na poprawę standardu życia potrzebujących mieszkańców. Ponadto obecnie dostęp do internetu w Indiach obejmuje jedynie 40% powierzchni kraju i 60% populacji.
Potencjał Indii
Indie to przede wszystkim młode społeczeństwo, aż 54% ludności Indii to osoby w wieku poniżej 25 lat , a 45% poniżej 19 roku życia jest świadkiem innowacyjnego skoku i jednocześnie jego uczestnikiem. Ważną rolę odgrywa indyjski rząd, który nie tylko przyzwala i wspomaga wyposażanie wsi, których na obszarze Indii jest 600 tysięcy, w najnowsze lokalne osiągnięcia techniki, ale i stwarza szerokie możliwości kształcenia. Patronuje on także ścisłej współpracy środowisk akademickich z przemysłem, opierającej się na zaopatrzeniu studentów w najnowsze sprzęty, wspólnym opracowywaniu i testowaniu nowych rozwiązań.
Godny uwagi jest także pilotażowy projekt usługi wideotelefonicznej Aamne-Saamne (hindi. twarzą w twarz) uruchomiony przez operatora 3G, który pozwala na komunikację z członkami rodziny drogą wideo, co ma niezmiernie ważny wymiar emocjonalny i tożsamościowy. Zarobkowe procesy migracyjne w Indiach wykazują potrzebę umacniania więzi między członkami rodziny, którzy pozostają z nią w dużej odległości, często są to setki kilometrów. Usługa Aamne Saamne, to publiczne kioski wideotelefoniczne w postaci kabiny (ang. public call office kiosks – PCO), do której można wejść i połączyć się z takim samym urządzeniem w małej miejscowości daleko położonej np. od stolicy Indii, Delhi. Wideokonferencje będą przełomem w kontaktach międzyludzkich na terenie Indii zwłaszcza dla wiejskich migrantów do miast, którym umożliwią one pełniejszy kontakt z bliskimi. Duża skala emigracji zarobkowej z prowincji do dużych aglomeracji wiąże się z rozproszeniem więzów rodzinnych, co pozwala sądzić, że Indie dla technologii transmisji wideo rozmów będą znacznie bardziej chłonnym rynkiem niż Zachód. Docelowo jednak ten rodzaj komunikacji ma nabrać edukacyjnego charakteru i za pomocą filmu kształcić analfabetów nawet w najodleglejszych zakątkach Indii.
Wysoka jakość, niestandardowe rozwiązania, łatwość obsługi i – przede wszystkim – niska cena to zalety indyjskich innowacji. Kraje wschodzących gospodarek zaczynają zajmować dominującą pozycję, prześcigając tempem wzrostu nawet, wydawałoby się niedoścignięte, potęgi środkowo europejskie. Wschód gospodarczo przoduje, ponieważ proste, a jakże genialne rozwiązania, bazujące na dostępności podyktowanej tanią ceną i nieskomplikowaniem, a przez to angażujące całe społeczeństwo, odniosły niebywały sukces. Pozostaje teraz oczekiwać reakcji Zachodu: czy będzie to bazowanie na indyjskim modelu i stworzenie jego ulepszonego schematu czy też rewolucyjna kontrinnowacja gospodarcza.
Zaloguj się Logowanie