Index Copernicus International (ICI) – globalny portal internetowy dla środowiska naukowego podpisał umowę o współpracy z Medline/PubMed, bazą dostarczającą informacje z zakresu medycyny i nauk biomedycznych. Umowa dotyczy 2010 roku.
Jak informuje Anna Pawłowska-Pojawa z Platformy Mediowej Point Group (inwestora strategicznego ICI), dzięki umowie, Index Copernicus zyskuje możliwość korzystania z bazy danych PubMed na potrzeby czasopism naukowych i gromadzenia dorobku naukowego. Umowa zezwala na przesyłanie i pobieranie informacji naukowej pomiędzy bazami PubMed i ICI.
Medline/PubMed jest największą bazą dostarczającą informacji naukowej z zakresu medycyny i nauk biomedycznych. Baza Medline, stanowiąca największy składnik PubMed, w kwietniu 2008 roku obejmowała około 5200 czasopism z ponad 80 krajów.
PubMed zapewnia bezpłatny dostęp do artykułów znajdujących się w bazie Medline oraz niektórych artykułów z czasopism nienależących do niej. Zapewnia również dostęp do stron internetowych związanych z tematem konkretnego artykułu, a także linki do projektów amerykańskiego National Center for Biotechnology Information(NCBI). W bazie można również znaleźć abstrakty artykułów i łącza do strony wydawcy czasopisma, w którym dany artykuł się ukazał. Umożliwia użytkownikom dostęp do projektu PubMed Central, w którym część artykułów jest dostępna w całości bezpłatnie.
Index Copernicus to globalny portal internetowy skierowany do środowiska naukowego, jak również platforma, która gromadzi, porządkuje i ocenia zasoby naukowe. Jej wyróżnikiem jest "Personal Impact Factor" – opracowany i opatentowany w USA wieloparametryczny system oceny potencjału naukowego: poszczególnych użytkowników, grup badawczych, instytucji oraz czasopism naukowych.
Platforma ICI umożliwia również realizację wspólnych projektów badawczych (Vitual Research Group), oraz prowadzi działalność wydawniczą czasopism naukowych. Publikuje kilkanaście tytułów specjalistycznych czasopism medycznych o międzynarodowym zasięgu, które obecnie cieszą się wysokim prestiżem w branży. Wspiera również proces wydawniczy czasopism naukowych.
Na zlecenie Komisji Europejskiej realizuje moduł PSF (Partner Search Facilitator), ułatwiający nawiązywanie współpracy naukowej pomiędzy naukowcami i grupami badawczymi z 27 krajów Unii Europejskiej i krajów z nią stowarzyszonych. Moduł PSF umożliwia również ocenianie potencjału naukowego według metodologii Index Copernicus. Dzięki temu ICI może stać się unijnym standardem służącym do oceny potencjału naukowego w procesie przyznawania grantów.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie