Hydroponiczna uprawa roślin

Nie od dziś wiadomo, że gleba stanowi nie tylko źródło pożywienia dla roślin, ale również pełni funkcję fundamentu, swoistego nośnika. To w niej zawarte są niezbędne mikro i makroelementy odżywiające rośliny. W wyniku prac prowadzonych przez naukowców okazało się, że gleba na dłuższą metę wcale nie jest potrzebna do prawidłowego rozwoju i uprawy roślin. 

Czymś co ma ją zastąpić ma być woda, która wsparta odpowiednimi zabiegami nadaje się do wykorzystania jako naturalne podłoże dla roślin.

Mowa tutaj o hydroponice czyli bezglebowej uprawie roślin. Po raz pierwszy opracował ją ponad 120 lat temu chemik Justus von Liebieg, natomiast w warunkach domowych zaczęto ją stosować na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Najogólniej rzecz ujmując metoda uprawy hydroponicznej polega na uprawianiu roślin w kulturze wodnej, gdzie znajduje się materiał mineralny, będący obojętny chemicznie, służący jedynie utwardzeniu korzenia. Rośliny, aby mogły się rozwijać pobierają sole mineralne rozpuszczone w wodzie. Ów obojętny materiał, który może być keramzytem, umieszczany jest w wewnętrznym naczyniu z tworzywa sztucznego, a ono umieszczane jest w naczyniu zewnętrznym, gdzie znajduje się woda ze składnikami pokarmowymi.

Niewątpliwą zaletą hydroponiki jest możliwość rzadszego podlewania kwiatów. Poza tym w związku z wyeliminowaniem ziemi, nie ma już potrzeby przenoszenia rośliny do nowego podłoża, co ma miejsce w przypadku tradycyjnej uprawy. Często w czasie takiego zabiegu dochodzi do przenoszenia wraz z rośliną szkodników. Wodne podłoże zapewnia wysoki poziom sterylności, co sprawia, że uprawa hydroponiczna jest idealna w miejscach, gdzie taki poziom czystości jest wymagany, np. w szpitalach. Ponadto uprawa hydroponiczna jest idealna dla tych, którzy nie chcą spędzać dużo czasu na pielęgnacji roślin. Niewątpliwie rośliny hydroponiczne rosną i dojrzewają znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnej uprawy, co jest związane z tym, iż mineralny, odżywczy roztwór wodny dostarczany jest bezpośrednio do korzeni, inaczej niż w przypadku ziemi, z której to dopiero roślina musi czerpać życiodajne pierwiastki. Ważne jest również to, że w ramach hydroponiki można uprawiać praktycznie każdy rodzaj kwiatów, owoców, warzyw czy roślin ozdobnych.

Wcześniej, oczywiście trzeba ponieść koszty zakupu specjalnych pojemników do uprawy roślin w wodzie, odpowiedniego podłoża, nawozów, a także roślin, które wcześniej zostały odpowiednio przygotowane do takiego rodzaju uprawy. Warto pamiętać, że pielęgnacja roślin hydroponicznych nie jest wcale bardziej wymagająca niż w przypadku uprawiania roślin w ziemi.

Rodzaje uprawy hydroponicznej

Pierwszym rodzajem uprawy hydroponicznej jest uprawa w doniczkach czyli tzw. metoda nie zmechanizowana. Polega ona na tym, że rośliny uprawia się w specjalnych doniczkach, które składają się z donicy zewnętrznej i wewnętrznej. Donica zewnętrzna jest naczyniem wykonanym z materiału nieprzepuszczającego wody, wewnętrzna zaś zawiera specjalny wkład hydroponiczny, który wypełniony jest granulatem ceramicznym. Niewątpliwą zaletą takiego rodzaju uprawy jest to, że nie ma tutaj potrzeby stosowania specjalnych systemów nawadniających czy specjalnych pomieszczeń.

Kolejnym rodzajem uprawy hydroponicznej jest uprawa w tzw. Bubbler’ach. Bubbler oznacza specjalistyczny pojemnik, posiadający pompkę natleniającą wodę. W takim pojemniku istnieje możliwość uprawy tylko jednej rośliny, dlatego też ten rodzaj jest stosunkowo łatwy w zastosowaniu i tani. W tym przypadku rośliny rosną bardzo szybko, dzięki szybko rozwijającemu się systemowi korzeniowemu, który jest odpowiednio natleniany przy wykorzystywaniu pompki natleniającej.

Trzeci rodzaj upraw hydroponicznych stanowią profesjonalne systemy hydroponiczne, wśród których można wyróżnić Ebb&Flood, NTF i Wilma. Systemy te mogą być zastosowane zarówno do upraw domowych, jak i przemysłowych. Składają się ze specjalnego pojemnika, zbiornika z roztworem wodnym oraz mechanizmu, który rozprowadza wodę po całym systemie. Tutaj cykliczne nawadnianie jest w pełni zautomatyzowane, co sprawia, że są one bardzo wygodne i nie wymagają dużej uwagi ze strony ogrodników. Ważne jest jednak, aby w takich systemach używać wody destylowanej i dokonywać kontroli stężenia pH.

Uprawa hydroponiczna jest stosunkowo łatwa, a pielęgnacja roślin często ogranicza się do sprawdzania poziomu wody w doniczce. Poza tym dzięki maksymalnej trwałości, czystości i stabilności podłoża uprawa hydroponiczna jest nie tylko uniwersalna, ale również przyjazna osobom alergicznym. Dzięki tym zaletom hydroponika stanowi ciekawą i wciąż rozwijającą się alternatywę dla tradycyjnej uprawy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj