HP przyznał granty edukacyjne trzem polskim uniwersytetom, zwycięzcom tegorocznej edycji projektu Innovation in Education Grant: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytetowi Śląskiemu oraz Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Celem programu jest nagrodzenie szkół średnich i wyższych za przeprowadzanie nowatorskich projektów w zakresie nauczania i uczenia się. W gronie tegorocznych zwycięzców znalazło się 50 instytucji akademickich z piętnastu krajów z regionu EMEA.
50 nagrodzonym szkołom i uniwersytetom przyznano sprzęt obejmujący technologie mobilne takie jak: tablety, notebooki, drukarki, punkty dostępowe oraz dofinansowanie w wysokości około 100 000 USD (ok. 75 500 EUR). Zwycięzcy mogą również aktywnie uczestniczyć w projekcie globalnej sieci szkół, które współpracują w celu kształtowania przyszłości edukacji, w oparciu o zaawansowane technologie.
— Od 2006 roku liczba absolwentów kierunków informatycznych wzrosła w Europie o 48%. Ponadto, coraz więcej studentów zdaje sobie sprawę z rosnącej roli informatyki, w życiu gospodarczym i społecznym — mówi Paweł Czajkowski, prezes HP Polska. — Inicjatywy edukacyjne HP pozwalają nam wnieść wkład w naukowy rozwój młodzieży i studentów poprzez umożliwienie im pracy z najnowocześniejszym sprzętem. Dzięki temu absolwenci będą dysponowali narzędziami i wiedzą niezbędną do udanego początku kariery oraz sukcesów w pracy zawodowej.
Program Innovation in Education
HP Innovation in Education wspiera instytucje naukowe w regionie EMEA, we wdrażaniu nowatorskich projektów pilotażowych w zakresie matematyki, techniki i nauk ścisłych. Strategicznym celem prowadzonego programu, jest rozwój przyszłych wybitnych specjalistów z dziedzin istotnych z punktu widzenia działalności HP. Dofinansowanie przyznane szkołom średnim ma na celu poprawę wyników w nauce poprzez wykorzystanie technologii do poprawy warunków nauczania. W przypadku szkół wyższych celem jest rozwój programów nauczania szczególnie w dwóch dziedzinach — inżynierii i informatyce.
Zwycięzcy, którzy otrzymali dofinansowanie, zostali wybrani spośród zgłoszeń przesłanych przez szkoły średnie i uniwersytety w ramach postępowania przetargowego opublikowanego przez HP na początku tego roku. Jury złożone ze specjalistów HP i pedagogów z partnerskiej instytucji ISTE oceniło przesłane zgłoszenia i wybrało te, które najlepiej prezentowały możliwości wykorzystania nowych technologii w nauczaniu, a także promowały innowacyjność w edukacji.
Wśród zwycięzców znalazł się m.in. Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej (WEiTI PW), nagrodzony za przedstawiony projekt dotacją o łącznej wartości100 000 dolarów.
Celem projektu realizowanego przez WEiTI PW była modernizacja metod nauczania w obszarze inżynierii oprogramowania czyli w zakresie tworzenia programów, przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń typu tablet PC. Tablety otrzymane w ramach grantu od HP pozwolą na sprawniejsze i ciekawsze prowadzenie zajęć, które wymagają pracy z grafiką i projektami graficznymi. Przykładowo mogą dobrze ilustrować sposób, w jaki funkcjonują bazy danych i stanowić cenną pomoc w zajęciach na temat ich projektowania.{mospagebreak}— Udział w programie grantowym HP pozwoli nam zapewnić studentom lepsze warunki do nauki, a także korzystać z udogodnień i możliwości jakie dają nowe technologie w procesie nauczania – mówi Grzegorz Mańko, z Biura Inwestycji i Rozwoju WEiTI PW, jeden z koordynatorów projektu – Wierzymy, że dzięki dofinansowaniu będziemy mogli jeszcze lepiej kształcić naszą młodzież na wybitnych specjalistów i motywować ich do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz wyznaczania trendów na rynku IT w przyszłości.
Programy edukacyjne HP w Polsce
Innovation in Education Grant jest jednym z kilku programów edukacyjnych HP, z których mogą skorzystać polskie uczelnie. Przykładowo, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie został zaproszony do udziału w innym odnoszącym sukcesy na świecie programie HP o nazwie „Institute of Technology”. W ramach projektu na uczelni prowadzone są liczne kursy, od zarządzania informatyką po nanotechnologie. Dzięki uczestnictwie w programie studenci i profesorowie ze szczecińskiego uniwersytetu mogą pracować z najnowszymi technologiami informatycznymi i wnosić wkład w budowę odpowiedniej bazy umiejętności, dzięki której Polska może w pełni korzystać z tych technologii.
Głównym celem programu jest zapewnienie uniwersytetom pomocy w przekazywaniu aktualnej wiedzy o nowoczesnych technologiach studentom oraz zapewnienie im dostępu do najnowszych informacji, jak również praktycznego przygotowania w dziedzinie IT. Centrum w Szczecinie, stworzone dzięki grantom HP, będzie zajmowało się administracją systemu Linux, bezpieczeństwem hostingu, infrastrukturą VMware, siecią SAN StorageWorks, rozwiązaniami BladeSystem, zarządzaniem ryzykiem w projektach, zarządzaniem usługami informatycznymi oraz sieciami ProCurve.
— Bardzo cieszy nas to, że Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie został wybrany jako pierwszy polski uniwersytet, w którym utworzony zostanie Międzynarodowy Instytut Technologiczny HP — powiedział prof. Antoni Wiliński, dziekan Wydziału Informatyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. — Dzięki technologiom i wsparciu HP, nasi studenci, a także profesorowie, będą mogli zdobywać wiedzę o najnowocześniejszych technologiach i aktualnych trendach w branży. Współpraca z HP ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ pomaga nam uczestniczyć w projektach ze świata biznesu i dostosować nasze kursy tak, aby zaspokajały zmieniające się potrzeby gospodarki.
Programy edukacyjne HP na świecie
Oprócz tych dwóch programów HP zainicjował także inne ogólnoświatowe projekty edukacyjne na rzecz informatyzacji takie jak:
- HP Responsible Business — konkurs prowadzony przy współpracy
z organizacją JA-YE. W ramach niego nagradzani są studenci prowadzący „firmy uczniowskie”, osiągające dobre wyniki finansowe, a jednocześnie wykazujące się innowacyjnością, odpowiedzialnością społeczną i dbałością
o środowisko naturalne.
- program BrainDrain obejmujący region EMEA, którego partnerem jest UNESCO. Zapewniania on wybranym uniwersytetom i ośrodkom badawczym dostęp do technologii przetwarzania danych w sieciach obliczeniowych, pozwalając w ten sposób na włączenie się w międzynarodowe środowisko badawcze.
- program GET-IT mający na celu zwalczanie wysokiego poziomu bezrobocia
i ubóstwa w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce poprzez uruchamianie ośrodków szkoleniowych pozwalających studentom i absolwentom rozwijać umiejętności biznesowe i informatyczne.
Programy edukacyjne prowadzone przez HP są częścią działań podejmowanych przez firmę na rzecz globalnego obywatelstwa, które szczegółowo zostały przedstawione w raporcie CSR HP za rok 2009, dostępnym na stronie:
www.hp.com/go/report
(red)
Zaloguj się Logowanie