Homo Oeconomicus

Adam Smith – twórca ekonomii klasycznej i liberalizmu."Twórcy ekonomii klasycznej wprowadzili do ekonomii teoretycznej podmiot, którego główne cechy charakterystyczne to przede wszystkim: dążenie do realizacji określonego celu, którym najczęściej jest bogactwo i doskonała wiedza, którą podmiot wykorzystuje dla osiagnięcia celu" – przypomina w swojej pracy doktorskiej dr Katarzyna Szarzec z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Badaczka zastanawia się nad zmianami, jakim ulegał homo oeconomicus w trakcie rozwoju ekonomii.
 

Dr Szarzec w dysertacji pt.: "Racjonalny podmiot gospodarczy w klasycznej myśli ekonomicznej i jej współczesnych kontynuacjach" twierdzi, że tak zdefiniowany podmiot gospodarczy bywa też nazywany modelem homo oeconomicus. Jego wprowadzenie przez szkołę klasyczną miało ogromne znaczenie dla rozwoju ekonomii.
 
Głównym problemem podjętym w pracy jest pytanie o zmiany, jakim ulegał homo oeconomicus w trakcie rozwoju ekonomii. Celem rozprawy jest rekonstrukcja cech przypisanych racjonalnemu podmiotowi gospodarczemu przez ekonomistów klasycznych,a następnie prezentacja modyfikacji tych cech, dokonanych przez kontynuatorów tradycji klasycznej (szkoły: neoklasyczna, monetarystyczna i nowa ekonomia klasyczna).
 
W swojej pracy dr Szarzec zweryfikowała również hipotezę, że w trakcie rozwoju szkół należących do klasycznego i neoklasycznego nurtu, nastapiła konkretyzacja założenia o racjonalności i zmiana cech przypisanych racjonalnemu podmiotowi gospodarczemu.
 
"Dzięki zmianom wprowadzonym przez szkoły nurtu neoklasycznego nie tylko została utrzymana, ale i podwyższona efektywność wyjaśniania oraz utrzymana teza o samoregulującym się systemie gospodarczym, sformułowana po raz pierwszy w szkole klasycznej" – twierdzi dr Szarzec. Jej zdaniem, świadczy to o rozwoju nauki w myśl idealizacyjnego modelu takiego rozwoju.
 
Praca zwyciężyła w I edycji konkursu "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE). (UCZ, PAP – Nauka w Polsce,bsz)
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj