Niektóre grzyby pasożytują na roślinach zbożowych i skażają je akumulowanymi toksynami. Może to powodować straty materialne rolników, a nawet zatrucia wśród ludzi i zwierząt, ponieważ toksyny te nie podlegają inaktywacji w typowych procesach przygotowania żywności lub karmy. Dr Grzegorz Koczyk z Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk chce znaleźć sposób na wczesne wykrycie toksycznych szczepów grzybów. Jego projekt badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
"Produkowane przez pasożytnicze grzyby z rodzaju Fusarium toksyny skażające produkty zbożowe, przyczyniają się do istotnych strat ekonomicznych oraz uszczerbku na zdrowiu ludzi i zwierząt" – mówi autor projektu pt. "Modelowanie, przewidywanie i weryfikacja zdolności grzybów do akumulacji toksyn".
Jak wyjaśnia, celem projektu jest opracowanie podejścia diagnostycznego umożliwiającego wczesne i szybkie wykrycie obecności szczepów produkujących toksyny. Badania dra Koczyka pozwolą na efektywne zastosowanie środków ochrony roślin.
W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł.
Zaloguj się Logowanie