To smutny fakt, ale z wiekiem umiejętności poznawcze człowieka maleją, w szczególności tzw. funkcje wykonawcze naszego umysłu, które są kluczowe dla pamięci, uwagi, percepcji i rozwiązywania problemów. Naukowcy z University of Iowa w USA twierdzą, że grając w gry wideo można powstrzymać, zredukować, a nawet odwrócić proces zaburzeń poznawczych u osób w wieku 50 lat i powyżej.
Zespół kierowany przez prof. Fredric’a Wolinsky’ego rozpoczął badania z 681 ochotnikami, których podzielił na cztery grupy. Jedna z nich rozwiązywała krzyżówki przez 10 godzin tygodniowo, druga grała w gry wideo w warunkach laboratoryjnych przez 10 godzin w tygodniu, kolejna grupa przez 14 godzin, a członkowie czwartej grupy grali przez 10 godzin, każdy w swoim domu.
Po roku badania wykazały, że ci którzy grali w grę przez 10 godzin tygodniowo zachowali umiejętności poznawcze o 3 lata dłużej, grający 14 godzin o cztery lata dłużej, a seniorzy spędzający czas na grze wideo we własnym domu zyskali aż o siedem lat dłużej sprawny umysł w porównaniu do osób nie podejmujących takiej aktywności. Rozwiązywanie krzyżówek spowolniło pogarszanie się sprawności intelektualnej jedynie o 1,5 roku.
Według naukowców gry wideo wpłynęły na przyspieszenie procesów umysłowych u około 70% badanych poprawiając koncentrację, refleks i szybkość przetwarzanych informacji.
Zaloguj się Logowanie