Globalna firma doradcza Frost & Sullivan, wspierająca firmy z całego świata na drodze do szybkiego i innowacyjnego rozwoju, wyróżniła Grupę ENERGA prestiżową nagrodą Green Excellecne Award for Corporate Leadership. Nagroda przyznawana jest za zaangażowanie firm w opracowywanie i wdrażanie wyjątkowych rozwiązań przyjaznych dla środowiska, pokazując jednocześnie ich ogromy potencjał rynkowy.
Eksperci Frost & Sullivan docenili konsekwentnie realizowaną przez Grupę ENERGA strategię rozwoju, w której znaczące miejsce zajmują inwestycje i metody zarządzania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego.
Grupa ENERGA konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła wytwarzania energii, a także w urządzenia infrastruktury energetycznej przyjazne środowisku. Dzięki sieci aż 45 elektrowni wodnych ENERGA realizuje globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych i jest krajowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
ENERGA współpracuje z lokalnymi wytwórcami energii odnawialnej, od których odkupuje energię elektryczną. Dzięki temu do sieci dystrybucyjnej przyłączone są liczne małe źródła odnawialne: wodne, wiatrowe oraz pozyskujące energię z biogazu lub z biomasy.
O stawianiu na technologie przyjazne przyrodzie świadczą również inwestycje Grupy – rozbudowa Elektrociepłowni Elbląg o nowy blok na biomasę oraz planowane budowy: największej w kraju elektrowni gazowej i drugiego stopnia na Wiśle.
– Uzasadniając przyznanie ENERDZE nagrody Green Excellecne analitycy Frost & Sullivan wymienili kilka prowadzonych przez nas strategicznych projektów, które zasługują na szczególna uwagę. – mówi Mirosław Bieliński, prezes Zarządu ENERGA SA – Znalazły się wśród nich między innymi „Energetyczny Dom” i ENERGA BIOGAZ. Doceniony został również nasz program ochrony bocianów. Jako największy w Polsce dostawca „zielonej” energii, zamierzamy utrzymać tę pozycję i nadal inwestować w energetykę odnawialną. Green Excellence Award na pewno dodatkowo nas do tego zmotywuje.
„Energetyczny Dom”
Jest to pakiet usług ENERGI, który pozwala klientom Grupy stworzyć ekologiczną mikroelektrownię w ich domu, z wykorzystaniem przydomowych źródeł odnawialnych, takich jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne. Przystępujący do projektu klienci są wspierani przez ENERGĘ na każdym etapie inwestycji – rozpoczynając od profesjonalnego audytu i projektu, poprzez finansowanie, udostępnienie technologii, aż po instalacje i utrzymanie infrastruktury oraz cały proces formalności. Klient, który zdecyduje się na instalację zielonych mikroelektrowni we własnym domu, otrzyma możliwość odsprzedaży energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej oraz możliwość pozyskania przychodów z zielonych certyfikatów, bez konieczności przechodzenia przez żmudne procedury związane z uzyskaniem koncesji na wytwarzanie. ENERGA zakłada, że do końca 2014 roku powstanie 3600 takich mikroelektrowni.
Program budowy biogazowni jest elementem strategii rozwoju Grupy ENERGA, która zakłada między innymi inwestycje w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową. Rozwój tego rodzaju energetyki ENERGA chce oprzeć przede wszystkim o małe, tj. od 0,5 do 2 MW źródła mocy, wykorzystujące proces fermentacji biomasy pochodzenia odpadowego i rolniczego. Program zakłada wytwarzanie energii z biogazu w biogazowniach rolniczych, pracujących w oparciu o odchody z hodowli bydła, trzody chlewnej lub drobiu, odpady poprodukcyjne w przemyśle spożywczym, uprawy celowe itp. oraz gminno-utylizacyjnych – na terenie składowisk odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków. Program ENERGA BIOGAZ będzie realizowany trzyetapowo. Oznacza to, że w pierwszym etapie powstanie kilka biogazowi (5), w drugim kilkadziesiąt (50), a docelowo kilkaset (500). ENERGA chce go realizować głównie poprzez uczestnictwo kapitałowe w projektach budowy biogazowi. Oprócz współfinansowania program oferować będzie głównie doradztwo, montaż finansowania, prowadzenie budowy, zarządzanie biogazowniami oraz zakup energii elektrycznej i świadectw pochodzenia od wytwórców.
Bocianie gniazda
Dzięki ENERDZE co roku w Polsce pojawia się około 200 nowych, specjalnych platform, na których bezpiecznie mogą gnieździć się bociany białe. Bezpieczne gniazdo znalazło na nich już ponad 5 tys. przylatujących do Polski bocianich rodzin (około 10 proc. populacji). W program ochrony tych ptaków spółka angażuje także internautów, dzięki włączeniu ponad 15 tys. osób w projekt www.dbajobociany.pl, w ostatnim sezonie powstało ponad 400 platform chroniących bocianie życie.
Dzięki Green Excellecne Award Grupa ENERGA dołączyła do prestiżowego grona firm z całego świata wyróżnionych przez Frost & Sullivan. Są wśród nich między innymi Coca Cola i British Telecom.
Zaloguj się Logowanie