Po spożyciu czegoś gorzkiego ludzie surowiej osądzają zachowania innych. Do takich wniosków doszli psychologowie z City University w Nowym Jorku po przeprowadzeniu testów w grupie 57 ochotników.
Poproszono ich, by ocenili różne kontrowersyjne pod względem moralnym zachowania ludzi, np. mężczyznę, który zjada swojego niedawno zdechłego psa czy dalekich krewnych, którzy dobrowolnie uprawiają ze sobą seks. Badani mogli wystawiać oceny w skali od 1 do 100, przy czym większa liczba punktów oznaczała mniej etyczne zachowanie. Zapytano ich również o ich orientację polityczną.
Tuż przed testem oraz mniej więcej w jego połowie uczestnicy otrzymali napój o smaku gorzkim, słodkim lub wodę.
Okazało się, że uczestnicy, którym zaaplikowano gorzki napój bardziej surowo oceniali kontrowersyjne zachowania niż ci, którzy pili słodki sok lub wodę. Ich oceny były średnio o 27 punktów wyższe w porównaniu z badanymi pijącymi wodę.
Zdaniem naukowców, oznacza to, że fizyczny niesmak wywołany przez gorzki napój może nasilać uczucie niesmaku moralnego.
Co ciekawe, efekt ten był znacznie silniejszy w przypadku osób o konserwatywnych poglądach politycznych niż wśród liberałów.
Choć mechanizm odpowiedzialny za wpływ smaku na oceny moralne nie jest jasny, autorzy pracy zastanawiają się czy osoby zasiadające w jury różnych zawodów i konkursów nie powinny unikać napojów z goryczką przed i podczas sędziowania. Ich zdaniem, badania te sugerują również istnienie związku między preferencjami żywieniowymi a poglądami politycznymi.
Zaloguj się Logowanie