Gminy wiejskie nie mogą korzystać z unijnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na inwestycje wodno-kanalizacyjne – podnosili uczestnicy zakończonego w piątek w Augustowie (Podlaskie) Forum Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Gminy nie mogą składać takich wniosków, bo uniemożliwiają to przyjęte odgórne ustalenia, według których samorządy mają tego typu wnioski składać najpierw do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Problem w tym, że PROW wciąż nie został uruchomiony i jeszcze nie wiadomo kiedy to nastąpi.
W przyjętym na forum stanowisku podlaskie gminy wiejskie chcą wyjaśnień m.in. od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Korycina Mirosław Lech powiedział PAP, że takie ustalenia w programach, to dyskryminacja gmin. Ubiegając się bowiem o środki na wodociągi i kanalizację nie mogą one korzystać ani z RPO, ani z PROW.
Dyrektor departamentu zarządzania RPO w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Daniel Górski tłumaczy, że zasadę, aby najpierw gminy składały wnioski na inwestycje wodno-kanalizacyjne do PROW, a dopiero potem do RPO, ustalił Komitet Koordynacyjny Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia. Miało to służyć lepszemu wykorzystaniu środków unijnych. Chodziło głównie o to, aby gminy nie składały tych samych wniosków do różnych programów.
Górski zgodził się, że ochrona środowiska jest dziedziną, którą gminy wiejskie są najbardziej zainteresowane – na wsi wodociągi i kanalizacja wciąż należą do najchętniej realizowanych i najpotrzebniejszych inwestycji.
Zwrócił przy tym uwagę, że według specjalistów, największe potrzeby w regionie dotyczą gospodarki odpadami i ochrony powietrza. Przyznał jednak, że w większym stopniu dotyczy to dużych miast.
Jeszcze nie wiadomo, jaka część z 636,2 mln euro dostępnych w ramach RPO Województwa Podlaskiego będzie przeznaczona na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Zarząd województwa jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie – powiedział PAP Górski.
O środki m.in. na inwestycje wodno-kanalizacyjne samorządy mogą się także ubiegać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W latach 2007-2013, to prawie 4 mld euro na dofinansowanie projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową oraz gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, czyli m.in. na budowę i modernizację kanalizacji, oczyszczalni ścieków i zakładów zagospodarowywania odpadów.
O dofinansowanie z tej puli, tylko na duże inwestycje, starać się mogą związki gmin lub duże aglomeracje miejskie. W ramach dwóch naborów wniosków ogłoszonych do tej pory przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z województwa podlaskiego wpłynęło 11 wniosków, z czego wstępną ocenę formalną i merytoryczną pomyślnie przeszły tylko trzy. (PAP) kow/ mwi/ je/ jbr/
Zaloguj się Logowanie