Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie mogła nieodpłatnie przekazywać ziemi samorządom. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestuje Związek Gmin Wiejskich RP.
Sejm przegłosował w piątek ustawę okołobudżetową, która zmienia m.in. ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Nowa ustawa znosi możliwość nieodpłatnego przekazywania nieruchomości Agencji m.in. Lasom Państwowym, PAN, szkołom publicznym i zarządzającym specjalnymi strefami ekonomicznymi.
Agencja nie będzie też mogła nieodpłatnie przekazywać ziemi samorządom, z wyjątkiem nieruchomości należących do ANR, zajętych pod drogi gminne lub wojewódzkie i przeznaczone pod drogi w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
- W związku z tymi zapisami gminy będą musiały kupować od Agencji grunty po cenie ustalonej przez biegłego rzeczoznawcę. To oznacza dla samorządów potężne koszty na inwestycje społecznie uzasadnione – mówi Mariusz Poznański, przewodniczący ZGW RP.
Dotychczas jeżeli gmina miała potrzeby w zakresie budowy nowej szkoły, przedszkola, boiska czy cmentarza – tego co leży w zadaniach własnych – mogła wystąpić do ANR w sprawie przekazania gruntów pod inwestycję. Warunkiem było, że w okresie 5-letnim to przedsięwzięcie będzie realizowane. Dopiero, gdy gmina nie realizowała inwestycji, Agencja mogła domagać się odszkodowania, wykupienia gruntu.
Przepisy, które ograniczają samorządom możliwość korzystania z zasobów Agencji, są zdaniem Poznańskiego „niepartnerskim potraktowaniem samorządu” w czasie kryzysu gospodarczego. Tym bardziej, że rząd zapowiada kolejne ustawy, które miałyby rozszerzyć zadania samorządów.
- Jeżeli trzeba będzie budować kolejne przedszkole, a gmina nie ma w zasobach terenów, będzie zmuszona do kupowania ich po cenach rynkowych – podkreśla wójt gminy Czerwonak. Według niego nieuzasadnione jest oczekiwanie, że samorządy będą zasilały budżet państwa z własnych środków po to, by realizować inwestycje ważne również z punktu widzenia państwa.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zaloguj się Logowanie