Gdzie Polacy jeżdżą na Wielkanoc?

To już ostatni dzwonek by zabukować wyjazd na Wielkanoc. Według specjalistów 20 proc. Polaków wyjeżdża na święta z domu. –W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszą się Meksyk i Filipiny, gdzie Wielkanoc jest obchodzona w wyjątkowy sposób– mówi Adam Karkosz z biura podróży Explorer.

Choć wielkanocne wyjazdy Polaków wciąż traktowane są bardziej jako forma wypoczynku, po długiej zimie, niż duchowe przeżycie to specjaliści z branży turystycznej zauważają pewne zmiany. –Od kilku lat, Polacy starają się łączyć wypoczynek ze świętowaniem. Dlatego na wielkanocne wyjazdy, wybierają najczęściej kraje katolickie. Portugalia, Włochy czy Hiszpania, to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem. Oprócz pięknej pogody, jednym z powodów dla których Polacy jeżdżą właśnie tam , jest możliwość duchowego uczestniczenia w ceremoniach religijnych– twierdzi Adam Karkosz z katowickiego biura podróży Explorer. –Dodatkowo, w kwietniu ruch jest mniejszy, więc turyści mogą przebierać w ofertach– dodaje Karkosz.

Hotelowy zajączek

Osoby spędzające święta za granicą, raczej organizują sobie święta na własną rękę. Najczęściej ograniczają się do uczestniczenia we mszach i dzielenia się jajkiem. Za granicą nie ma tradycji organizowania atrakcji świątecznych przez hotele. Nawet menu nie jest układane pod kątem świątecznych przysmaków. Inaczej jest w przypadku polskich hoteli. Turystów spędzających święta w kraju, polskie hotele i pensjonaty kuszą licznymi atrakcjami. – Niektórzy decydują się nawet na organizowanie takich zabaw jak szukanie zajączka, malowanie pisanek czy lany poniedziałek na basenie– mówi Adam Karkosz.

Egzotyczna Wielkanoc

Coraz więcej Polaków decyduje się również obchodzić święta w zupełnie innej kulturze. Z roku na rok przybywa zwolenników świątecznych wyjazdów do Meksyku i na Filipiny, które są najbardziej katolickim krajem Azji.

–W Meksyku, w Wielki Piątek w wielu miasteczkach odgrywa się sceny męki i ukrzyżowania Jezusa. Niedziela Zmartwychwstania to huczne święto do późnej nocy: pokazy sztucznych ogni na rynkach, zabawy w wesołym miasteczku, jedzenie tradycyjnych potraw z ulicznych budek. Od poniedziałku wielkanocnego rozpoczyna się Semana Pascua – Tydzień Paschalny. Semana Santa i Semana Pascua to dwa tygodnie wolne od pracy i szkoły

–Filipiny słyną z niezwykle krwawych „spektakli” przedstawiających mękę i śmierć Chrystusa. Apogeum Wielkiego Tygodnia to piątek. Mieszkańcy tłumnie zbierają się na ulicach, by wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu w ich kalendarzu religijnym. Od samego rana tłumy biczowników kroczą ulicami miasta, kalecząc swe plecy niezwykle ostrymi pejczami .

Według danych biura Explorer, na Święta Wielkanocne najczęściej wyjeżdżają Polacy w wieku 25-50 lat, a decyzje o wyjeździe podejmują kobiety

Zaloguj się Logowanie

Komentuj