Małe i średnie firmy to obecnie najszybciej rosnąca grupa użytkowników telefonii internetowej. Do VoIP przyciągają je nie tylko oszczędności na rachunkach telefonicznych, ale także zaawansowane usługi dodane. Za ich sprawą nawet jednoosobowe przedsiębiorstwo może przenieść się w świat rozwiązań telekomunikacyjnych zarezerwowanych do niedawna jedynie dla korporacji.
Automatyczne powitanie dzwoniącego, możliwość wybrania tonowo numeru wewnętrznego, pod którym uzyskamy więcej informacji na interesujący nas temat, informacja o nagrywaniu rozmowy – to scena pewnie dobrze znana każdemu, kto dzwonił chociaż raz na infolinię swojego banku bądź ubezpieczyciela.
Te i inne zaawansowane usługi telekomunikacyjne w małej i średniej wielkości firmie też by się przydały, gdyby nie koszty. Kilkanaście tysięcy złotych za tradycyjną centralkę PBX z podobną funkcjonalnością to z reguły stanowczo za dużo. Ale gdyby tak cena wynosiła kilka lub kilkanaście złotych opłaty miesięcznej i można było wybrać tylko te usługi, które są nam naprawdę potrzebne? Bez żadnych inwestycji i długoterminowych zobowiązań? Właśnie w taki sposób udostępniają swoje usługi dodane operatorzy VoIP. Oferują oni funkcje bardzo rozbudowanej centrali PBX, która jednak nie jest zainstalowana w biurze, tylko na serwerach usługodawcy VoIP.
Aby uruchomić poszczególne usługi, wystarczy tylko zalogować się do dostępnego przez internet panelu klienta i zaznaczyć kliknięciem interesujące nas opcje. Przykładowo na platformie FreecoNet, która oferuje najbardziej rozbudowany pakiet usług dodanych pośród wszystkich operatorów VoIP w Polsce, stworzenie podobnego do opisanego wcześniej systemu powitań i przekierowań połączeń wymaga uruchomienia jedynie kilku narzędzi. Wspólnie tworzą one zaawansowany system IVR, z wbudowanym syntezatorem mowy. Dzięki temu możemy z łatwością kreować powitania i komunikaty – po prostu wpisując je w odpowiednie pole.
Z kolei przy pomocy usługi „Menu” i „Wybierz wewnętrzny” możemy od razu skierować rozmowę do odpowiedniej osoby w firmie. Opcja „Warunek” pozwala nam zaś ustawić automatyczny system przełączania osoby dzwoniącej do różnych użytkowników – np. w zależności od dnia tygodnia i od tego, kto dzwoni (np. obcokrajowiec będzie kierowany do konsultanta mówiącego po angielsku).
Użyteczną usługą jest także „Znajdź mnie”. Inteligentny system umożliwia wskazanie nie jednego, ale wielu miejsc, w których możemy przebywać i do których należy po kolei próbować przełączyć połączenia. Zawsze możemy też skorzystać z usługi „Poczty głosowej”, która może dodatkowo przekierowywać nagrane wiadomości na wskazany przez nas adres e-mail. – Dzięki tym usługom dosłownie w 15 minut jesteśmy w stanie samodzielnie wdrożyć w firmie interaktywną obsługę osoby dzwoniącej. Potem nie trzeba już codziennie tracić czasu na odbieranie telefonów skierowanych do kogoś innego i biegać między firmowymi pokojami w poszukiwaniu adresata połączenia – wyjaśnia Jan Wyrwiński, Prezes Zarządu FreecoNet Tlenofon SA.
Centralka PBX to nie jedyne wirtualne urządzenie, jakie możemy uruchomić w naszym biurze. Kolejnym jest np. fax. Aby skorzystać z tej usługi, musimy ją jedynie uruchomić w panelu klienta. Faksy w postaci elektronicznej możemy wysyłać na kilka różnych sposobów – za pośrednictwem wirtualnej konsoli faksów, wybierając odpowiednią opcję podczas drukowania dokumentu, bądź też wysyłając e-maila z dokumentem na specjalny adres, z numerami telefonów wpisanymi w temacie.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie