Obszar kultury jest stosunkowo nową sferą zainteresowania Unii Europejskiej. Wyrazem tego są liczne działania podejmowane przez instytucje unijne zmierzające do wzmocnienia i wspierania współpracy kulturalnej w Europie tak, by podkreślić znaczenie, jakie może mieć dla światowej kultury wspólne dziedzictwa kulturowe. W związku z założeniami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej m.in.
Komisja Europejska wspiera kulturę poprzez pomoc finansową, głównie w ramach programu Kultura 2007-2013, nie pomijając tutaj również działań podejmowanych w ramach polityki regionalnej. Program Kultura powstał po to, aby wzmocnić przestrzeń kulturowej współpracy Europejczyków, opartej na wspólnym dziedzictwie kulturowym, poprzez rozwój wspólnych przedsięwzięć organizatorów działań kulturalnych z krajów UE i ma na celu zachęcanie do powstawania poczucia obywatelstwa europejskiego.
Kultura 2007-2013
W ramach programu Kultura różne grupy organizacji, działające w dziedzinie kultury, mogą ubiegać się o wsparcie na projekty współpracy ponad granicami oraz na tworzenie i realizację działań kulturalnych i artystycznych. Duży nacisk nałożony jest na aspekt wspólnych przedsięwzięć, ponieważ dzięki nim różne podmioty z różnych sektorów mogą rozwijać prowadzoną przez siebie działalność kulturalną ponad granicami swoich krajów.
Zasadniczo dzięki programowi można uzyskać pomoc finansową na realizację dwóch typów projektów – pierwsza kategoria odnosi się do projektów długoterminowych, ułatwiających nawiązywane wieloletnich, międzynarodowych kontaktów w dziedzinie kultury, przez
zachęcenie co najmniej sześciu organizatorów działalności kulturalnej z co najmniej sześciu krajów UE do współpracy i działań mających rozwijać wspólną działalność kulturalną, w okresie od trzech do pięciu lat. Druga kategoria dotyczy projektów krótkoterminowych realizowanych przez co najmniej trzech organizatorów działalności kulturalnej z co najmniej trzech krajów uczestniczących w programie przez maksymalny okres dwóch lat.
Zakres tematyczny projektów może być naprawdę szeroki – od prowadzenia stron internetowych i serwisów cyfrowych po działania promujące kulturę europejską w formie festiwali czy targów – warunkiem jest jednak promowanie obszaru kultury oraz współpraca w tym zakresie z organizacjami prowadzącymi działalność kulturową w innych krajach. Podobnie sprawa tyczy się podmiotów kwalifikujących do dotacji – o wsparcie mogą ubiegać się instytucje publiczne jak i prywatne (w tym organizacje pozarządowe), których działalność jest bezpośrednio związana ze sferą kultury i mają siedzibę w jednym z krajów UE uczestniczących w Programie. Ważnym zastrzeżeniem jest to, aby te podmioty nie prowadziły działalności nastawionej na zysk.
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z projektami długoterminowymi czy też krótkoterminowymi, w realizację projektu musi zostać zaangażowany koordynator projektu oraz współorganizatorzy – w przypadku tych ostatnich ich ilość jest zależna od długości trwania projektu. Koordynatorem jest organizator działań kulturalnych, który zobowiązuje się do koordynowania projektu w procesie jego wdrażania. Rola ta przekłada się na całościową odpowiedzialność za przeprowadzanie działań oraz na konkretnym i znaczącym zaangażowaniu w opracowywanie, wdrażanie i finansowanie projektu. Współorganizatorzy zaś są organizatorami działań kulturalnych, którzy współpracują z Koordynatorem w zakresie opracowywania i realizacji projektu oraz uczestniczą w jego finansowaniu.
Na realizację projektów długoterminowych przeznaczono środki w wysokości minimalnie 200 000 euro i maksymalnie 500 000 euro rocznie, ale wsparcie UE ogranicza się do maksymalnie 50% całkowitych kwalifikujących się kosztów. Podobnie jest w przypadku projektów krótkoterminowych jednak przeznaczono tutaj fundusze w wysokości od minimalnej kwoty 50 000 euro do kwoty maksymalnej 200 000 euro. Warto tu podkreślić, iż środki te mają pomóc w zaplanowaniu lub rozszerzeniu zasięgu geograficznego danego projektu i stworzyć warunki dla jego kontynuacji po zakończeniu okresu finansowania.
MEDIA 2007-2013
Alternatywną formą dofinansowania na projekty związane z promocją dorobku kulturowego bądź artystycznego, nie wyłączając przy tym jego eksponowania w postaci cyfrowej transmisji danych, jest program MEDIA 2007-2013, który jest częścią europejskiej polityki audiowizualnej. Jednym z głównych celów tego programu jest ochrona i promocja europejskiej różnorodności kulturowej i językowej jak również zwiększenie rozpowszechniania utworów audiowizualnych na terenie UE oraz poza nią.
Wsparcie skierowane jest do organizacji europejskich zarejestrowanych w jednym z krajów kwalifikujących się do uczestniczenia w programie – chodzi tutaj w głównej mierze o kraje członkowskie UE. Ich działalność musi być związana z produkcją, dystrybucją, eksploatacją oraz gromadzeniem utworów audiowizualnych.
Zasadniczymi usługami, które mogą ubiegać się dofinansowanie w tym segmencie programu Media jest video na żądanie albo dystrybucja kina cyfrowego. Pierwsza z nich pozwala użytkownikowi na swobodny wybór utworów audiowizualnych dostępnych na serwerze centralnych do oglądania na zdalnych ekranach poprzez streaming lub downloading – tutaj wyraźny jest aspekt Business to Consumer. Z kolei druga polega na dostarczenie do kin filmów fabularnych, filmów telewizyjnych, seriali lub filmów krótkometrażowych (fabularnych, animowanych lub dokumentalnych) w formacie cyfrowym w celu ich eksploatacji i wyświetlania – tutaj zaś mamy do czynienia z aspektem Business to Business. Jednym z podstawowych kryteriów, jakie muszą zostać spełnione jest kryterium europejskości, które nakazuje, aby obejmowały one europejskie utwory audiowizualne pochodzące z przynajmniej pięciu państw UE oraz reprezentujące przynajmniej pięć różnych stref językowych obecnych w Unii. Treść projektów natomiast zasadniczo dzieli się na dwie kategorie: formy podstawowe – filmy fabularne, filmy animowane, dokumenty kreatywne, filmy telewizyjne itp. oraz treści alternatywne – tj. opery, koncerty, przedstawienia. Warto wiedzieć, że projekty VOD muszą w przynajmniej 60% składać się z formatów podstawowych.
Wsparcie finansowe nie może przekroczyć 50% całkowitych kwalifikujących się kosztów projektu.
Zaloguj się Logowanie