W komisjach sejmowych trwają prace nad kilkoma ustawami z zakresu edukacji i opieki nad dziećmi w wieku do 5 lat. W dyskusjach pojawia się kwestia finansowego wsparcia dla gmin, ale takie rozwiązanie zakłada tylko jeden projekt.
Obniżenie wieku przedszkolnego do 2 lat, sześć form opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci w wieku do 5 lat, formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, objęcie przedszkoli subwencją oświatową – to rozwiązania, nad którymi pracują posłowie.
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu rozpatrywany był obywatelski projekt zmiany ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego Założenia do niego przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego. W myśl proponowanych przepisów prawem do edukacji przedszkolnej miałyby zostać objęte dzieci dwuletnie, a przedszkola byłyby finansowane z budżetu państwa, a nie jak teraz ze środków gmin.
Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach: edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Więcej o projekcie czytaj: Państwo do przedszkola
Upowszechnienie edukacji przedszkolnej ma na celu projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 5. Wymienia on sześć form opiekuńczo-edukacyjnych, jakie powinny funkcjonować na terenie gmin, gdzie dostęp dzieci do przedszkoli jest utrudniony. Posłowie proponują (w zależności od wieku dziecka i etapu jego rozwoju): grupę żłobkową, świetlicę dziecięcą, grupę zabawową, dziennego rodzica, grupę sobotnio-niedzielną oraz mikro grupę przedszkolną. Takie rozwiązania mają w miastach zapewnić rodzicom alternatywne formy opieki nad dziećmi, a na wsiach kłaść nacisk przede wszystkim na edukację maluchów. Pisaliśmy o tym: Prawo dziennego rodzica.
Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun oraz niania gminna – takimi z kolei formami opieki będą objęte dzieci do lat 3. To założenia rządowego projektu tzw. ustawy żłobkowej. Resort pracy i polityki społecznej chce m.in., by żłobki przestały funkcjonować jako zoz-y, co oznaczać będzie niższe wymagania przy ich zakładaniu (czytaj: Niania gminna i rządowa). Samorządowcy w stanowisku przedstawionym stronie rządowej wyrazili jednak swój sprzeciw wobec trybu wprowadzenia projektu do procesu legislacyjnego oraz wobec braku w ustawie zapisów o wsparciu finansowym dla jst.
Oba projekty o formach opieki – poselski i rządowy – zostały skierowane do dalszych prac w komisjach sejmowych.
Zaloguj się Logowanie