Fabryka przetwórstwa celulozy w Gdańsku

Firma Weyerhaeuser ogłosiła, że zamierza wybudować nową fabrykę przetwórstwa celulozy w Gdańsku. Przedstawiciele władz Gdańska, największego miasta portowego w Polsce, oświadczyli, że Weyerhaeuser wygrał przetarg na kupno 100,000 m2 działki przeznaczonej na realizację projektu. Procedura zawarcia umowy sprzedaży gruntu ma być sfinalizowana do końca tego roku, a początek prac nad budową liczącej 17,000 m2 fabryki spodziewany jest na wiosnę 2010.

Główna działalność zakładu skupi się na przetwórstwie celulozy na potrzeby produkcji artykułów higienicznych. Docelowo, po planowanym w 2012 r. zakończeniu budowy, w nowym zakładzie produkcyjnym utworzonych zostanie co najmniej 45 nowych miejsc pracy.

„Weyerhaeuser zdecydowany jest na inwestycje w segmenty działalności gospodarczej o zrównoważonym wzroście, które wnoszą wartość dodaną do przetwórstwa drewna i wykazały najwyższe wyniki kwartalnych wskaźników konkurencyjności”, powiedział Dan Fulton, prezes oraz CEO firmy Weyerhaeuser. „Spodziewamy się wzrostu popytu na rynku światowym w długim okresie czasu na produkty na bazie celulozy. Nowa fabryka umożliwi rozwój segmentu włókien celulozowych stosownie do zapotrzebowania kluczowego odbiorcy naszej firmy.”

Inwestycja w Polsce będzie pierwszą fabryką koncernu Weyerhaeuser produkującą celulozę poza Ameryką Północną. Gdańsk będący głównym portem obszaru Morza Bałtyckiego i posiadający dogodne kolejowe oraz drogowe połączenia z resztą Europy, oferuje inwestorowi solidną bazę logistyczną.

„Decyzja o budowie obiektu w Gdańsku pozwala na strategiczne ulokowanie działań firmy w zakresie przetwórstwa celulozy; blisko klientów i w regionie rosnących perspektyw zbytu. Po obejrzeniu licznych potencjalnych działek inwestycyjnych w Europie i na Bliskim Wschodzie, byliśmy pod wrażeniem zasobów, stanu infrastruktury oraz personelu dostępnego w Polsce i w samym Gdańsku. Jesteśmy nastawieni na budowanie silnych relacji z partnerami w Polsce i ze społecznością Gdańska, w której życiu mamy zamiar aktywnie działać.” zapowiedział Shaker Chandrasekaran, wiceprezes Weyerhaeuser Cellulose Fibers.

Podstawowym odbiorcą produktów wytwarzanych w fabryce będzie Procter&Gamble. Zakład wspierał będzie produkcję P&G w Polsce oraz na rynkach wschodniej i zachodniej Europy. „Realizowana w Gdańsku inwestycja firmy Weyerhaeuser świetnie wpisuje się w kilka kluczowych strategii P&G,” wyjaśnił Stassi Anastassov, wiceprezes Baby Care na Europę Środkowo-Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę, Procter&Gamble. „Strategie obejmują wsparcie lokalnego wykorzystania surowców, ograniczenie miejscowego bezrobocia, redukcję kosztów ogólnych oraz minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne poprzez ograniczenie wymogów logistycznych.”

{mospagebreak}Przedstawiciele rządu polskiego doceniają wagę inwestycji w kontekście obecnego klimatu gospodarczego na świecie. „Serdecznie witamy firmę Weyerhaeuser w Polsce,” powiedział Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). „To przedsięwzięcie jest jedną z najważniejszych inwestycji zagranicznych przeprowadzonych w kraju w 2009r. i wspierane było przez PAIiIZ od samego początku. W przyszłości mamy nadzieję na kontynuację owocnej współpracy z koncernem.”

„Fakt, że koncern na ulokowanie swojej inwestycji wybrał Gdańsk pokazuje, że miasto dysponuje licznymi atutami jeśli chodzi o obsługę gospodarczą regionu centralnej i wschodniej Europy.” powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. „Do mocnych stron miasta zaliczyć należy na pewno świetne położenie, nowoczesną infrastrukturę transportową oraz programy ukierunkowane na wzmacnianie sektora inwestycji przemysłowych.”

W opracowaniu wszelkich procedur związanych z nabyciem ziemi nieocenioną rolę odegrała Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (INVESTGDA). Weyerhaeuser należy do grona światowych liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju leśnictwa oraz zarządzania środowiskiem naturalnym,” powiedział Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. „Firma znana jest również z zaangażowania w kwestie związane z ochroną bezpieczeństwa pracy.” Przyjazne środowisku praktyki stosowane przez Weyerhaeuser w połączeniu z zaangażowaniem firmy w ochronę higieny pracy sprawiają, że ta nowoczesna inwestycja efektywnie wzmocni potencjał gospodarczy Gdańska oraz Parku Przemysłowo – Technologicznego Maszynowa.”

„Projekt Weyerhaeuser ma też szansę istotnie wzbogacić strategie rozwoju Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,” podkreśliła Teresa Kamińska, szefowa Pomorskiej Specjalnej Strefy ekonomiczne. „Liczymy na prężny rozwój współpracy między inwestorem i polskimi kręgami biznesowymi.”

Sam inwestor docenia dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie i wkład w realizację projektu ze strony polskich instytucji oraz ich przedstawicieli, m.in. miasta Gdańska i prezydenta Pawła Adamowicza, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Agencji Rozwoju Pomorza oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Warto podkreślić również wsparcie udzielone przez reprezentantów firmy Procter&Gamble w Polsce, którzy wspomagali projekt na poziomie lokalnym służąc doświadczeniem i wiedzą zdobytą w realizacji swoich projektów.

/www.paiz.gov.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj