Europejski przemysł morski tworzy coraz więcej miejsc pracy

Morskie sektory europejskiej gospodarki generują coraz więcej miejsc pracy i coraz wyższe dochody. Aby wykorzystać potencjał mórz, Komisja Europejska chce usunąć przeszkody w rozwoju nie tylko tradycyjnych sektorów jak transport oraz turystyka, ale także wspierać innowacyjne projekty np. związane z energią odnawialną.

Aby wyjść z kryzysu, Europa potrzebuje udziału wszystkich sektorów gospodarki. W komunikacie w sprawie „niebieskiego” wzrostu Komisja Europejska przedstawia obiecujące oznaki wzrostu gospodarczego i perspektywy zatrudnienia w sektorach morskich, mogące przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarczej w Europie.

Te sektory gospodarki dają zatrudnienie ok. 5,4 mln osób i przyczyniają się do wytworzenia wartości dodanej brutto wynoszącej ogółem ok. 500 mld euro. Do 2020 r. wartości te powinny wzrosnąć odpowiednio do poziomu 7 mln i prawie 600 mld euro. Komisja ustaliła, że aby wykorzystać ten potencjał, należy usunąć przeszkody utrudniające wzrost i wprowadzić w życie inteligentne rozwiązania, które przyśpieszą rozwój nowych sektorów. Poprzez promowanie badań morskich i innowacji, wspieranie innowacyjnych MŚP, zapewnianie potrzebnych kwalifikacji oraz wspieranie innowacyjnych produktów i technologii, Europa może uwolnić niewykorzystany potencjał wzrostu swojej niebieskiej gospodarki, zachowując jednocześnie różnorodność biologiczną i chroniąc środowisko. Tradycyjne sektory, takie jak transport morski oraz turystyka morska i nadmorska zyskają na konkurencyjności. Rozwijające się i wschodzące sektory, takie jak energia odnawialna mórz i oceanów oraz niebieska biotechnologia, mogą mieć kluczowe znaczenie dla tworzenia nowych miejsc pracy, przyjaznych środowisku źródeł energii oraz wytwarzania większej liczby produktów i usług.

Komunikat stanowi pierwszy krok procesu, który na stałe wprowadzi niebieską gospodarkę do planów państw członkowskich, regionów, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego. Opisano w nim, jak państwa członkowskie i strategie polityczne UE wspierały niebieską gospodarkę do tej pory. Następnie określono pięć konkretnych dziedzin odznaczających się szczególnym potencjałem w zakresie wzrostu, w których ukierunkowane działania mogą stanowić dodatkowy bodziec: i) turystyka morska, nadmorska i rejsowa, ii) niebieska energia, iii) morskie zasoby mineralne, iv) akwakultura i v) niebieska biotechnologia.

Komisja uruchomi wkrótce szereg inicjatyw w celu zbadania i rozwinięcia potencjału wzrostu w tych obszarach, między innymi opublikuje komunikaty dotyczące turystyki nadmorskiej i morskiej, energii mórz i oceanów, niebieskiej biotechnologii i morskiego górnictwa surowców mineralnych, jak również strategiczne wytyczne w dziedzinie akwakultury. Wszystkie inicjatywy będą podejmowane w porozumieniu z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami.

Komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki stwierdziła: Wszystkie sektory gospodarki europejskiej są niezbędne, abyśmy mogli przejść przez ten trudny okres. Niebieska gospodarka stwarza możliwości zrównoważonego wzrostu gospodarczego zarówno w już istniejących, jak i w nowych sektorach morskich. Innowacyjność, przedsiębiorczość i dynamiczny rozwój to cechy wyróżniające te sektory gospodarki europejskiej. „Niebieski” wzrost to strategia mająca sprawić, że wszyscy – począwszy od instytucji europejskich i państw członkowskich po regiony i MŚP – podejmą działania mające na celu sprostanie obecnym wyzwaniom, aby zapewnić najbardziej wydajne i zrównoważone wykorzystanie zasobów mórz i wybrzeży.

„Niebieski” wzrost to wkład zintegrowanej polityki morskiej UE w realizację celów strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego.

Na podstawie Blue Growth Study (analizy niebieskiego wzrostu) Komisja stworzyła całościowy obraz znaczenia gospodarczego sektorów morskich w Europie oraz zatrudnienia w nich, a także przedstawiła realistyczne perspektywy dla tych sektorów na nadchodzące lata i wskazała na szczególny potencjał w zakresie innowacji i tworzenia nowych miejsc pracy.

Przeprowadzone badanie wykazało, że turystyka nadmorska i morska jest największym sektorem gospodarki morskiej pod względem wartości dodanej brutto i zatrudnienia, który zgodnie z oczekiwaniami powinien wzrosnąć o 2 do 3 proc. do 2020 r., natomiast w turystyce rejsowej do roku 2020 ma powstać 100 000 nowych miejsc pracy w porównaniu z rokiem 2010. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zainstalowana moc energii mórz i oceanów na poziomie światowym ulegnie podwojeniu, zatem komercjalizacja technologii produkcji energii z fal i pływów rozpowszechni się z uwagi na zmniejszenie kosztów technicznych. Zgodnie z szacunkami światowy roczny obrót morskiego górnictwa surowców mineralnych wzrośnie praktycznie od zera do 5 mld euro w najbliższych 10 latach, a do 2030 r. osiągnie 10 mld euro. Akwakultura w UE mogłaby przyczynić się do zmiany diety na zdrowszą, gdyby można było osiągnąć stopę wzrostu porównywalną do tej spoza UE. W ciągu najbliższej dekady niebieski sektor biotechnologii powinien stać się źródłem produktów masowych, włącznie z kosmetykami, produktami żywnościowymi, farmaceutykami, chemikaliami i biopaliwami.

Komunikat w sprawie „niebieskiego” wzrostu będzie stanowić jeden z głównych tematów dyskusji w trakcie konferencji ministerialnej dotyczącej zintegrowanej polityki morskiej, która odbędzie się w Limassol na Cyprze w dniu 8 października 2012 r.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj