Po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce prestiżowe warsztaty, European Study Group with Industry (ESGI), podczas których europejscy matematycy pomogą firmom rozwiązać rzeczywiste problemy. Polskie firmy i instytucje mają jeszcze szansę na zgłoszenie swoich tematów, nad którymi pracować będzie we wrześniu międzynarodowy zespół badaczy.
ESGI jest uznaną w skali międzynarodowej metodą nawiązywania i rozwijania współpracy między środowiskiem akademickim a firmami i instytucjami. Po raz pierwszy warsztaty ESGI odbyły się w 1968 roku, a swoimi korzeniami sięgają Oksfordu. W Warszawie we wrześniu odbędzie się już 77. edycja tych spotkań. Ich organizatorami są Instytut Badań Systemowych PAN oraz Centrum Zastosowań Matematyki Instytutu Matematycznego PAN przy wsparciu Oxford Centre for Collaborative Applied Mathematics.
Te tygodniowe warsztaty przyciągają do pracy nad praktycznymi problemami przemysłu i administracji najlepszych matematyków. W dotychczasowej historii ESGI, zakres problemów obejmował bardzo wiele tematów: od zagadnień inżynierskich, poprzez problemy informatyczne, aż do zastosowań matematyki w ekonomii, finansach, socjologii czy kryminalistyce.
Polska edycja ESGI daje szansę rodzimym firmom i instytucjom na wykorzystanie potencjału środowisk naukowych. Dzięki warsztatom, firmy mogą nie tylko otrzymać rozwiązanie zgłoszonego problemu, ale również uzyskać kompleksową jego analizę oraz zapoznać się z różnymi drogami podejścia do tego zagadnienia. Poza tym firma ma szansę nawiązania i rozwinięcia współpracy ze środowiskiem naukowym i akademickim. Dodatkowym plusem jest możliwość promocji na rynku pracy poprzez pokazanie potencjalnym pracownikom przykładowych zagadnień, którymi zajmuje się dana instytucja.
Formuła ESGI wielokrotnie sprawdziła się w praktyce, przynosząc z jednej strony skuteczne rozwiązania wielu praktycznych problemów, z drugiej zaś – stymulując rozwój badań naukowych w obszarze zastosowań nauk ścisłych.
Warsztaty odbędą się w dniach od 27 września do 1 października 2010 r. w Międzynarodowym Centrum Matematycznym im. Stefana Banacha Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie.
Więcej szczegółów na anglojęzycznej stronie www.esgi77.pl, a informacje w języku polskim dostępne są na www.maths.com.pl/warsztaty_ESGI/
/PAP – Nauka w Polsce
bsz
Zaloguj się Logowanie