Debata na temat mobilności, czyli dyskusja z udziałem studentów i wykładowców o korzyś-ciach, problemach oraz prawach i obowiązkach związanych z uczestnictwem w między-narodowej wymianie odbędzie się dzis, w środę 25 listopada o godz. 11.00
w Auli Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzkim 24 A na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Debata jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz mobilności, organizowanej przez Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie” – Erasmus, która jest odpowiedzialna za koordynację programu Erasmus w Polsce.
Od 19 października w sześciu polskich miastach (Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi) zorganizowano debaty, podczas których przedstawiciele Narodowej Agencji i zaproszeni eksperci dyskutują ze studentami na temat jakości wymiany prowadzonej przez polskie uczelnie wyższe, omawiają pojawiające się problemy i szukają dla nich rozwiązań. Jednym z głównych zagadnień poruszanych na tych spotkaniach są prawa i obowiązki studentów oraz uczelni wynikające z udziału w programie Erasmus.
Kampania odbywa się pod patronatem pani minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej, przewodniczącej KRASP prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow, przewodniczącego Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich prof. Waldemara Tłokińskiego, przewodniczącego Krajowej Reprezentacji Doktorantów Piotra Kozy oraz przewodniczącego Parlamentu Studentów RP Bartłomieja Banaszaka.
Polska plasuje się na wysokim, piątym miejscu, pod względem liczby studentów wysyłanych corocznie za granicę na stypendia w ramach programu Erasmus. Wysoka pozycja w europejskich statystykach nie gwarantuje jednak, że wymiana zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wyjazd na studia za granicę stwarza studentom możliwość rozwoju naukowego, społecznego i osobistego: daje dostęp do nowej wiedzy i narzędzi naukowych, pozwala poznać inny system nauczania, poszerza horyzonty, a dla wielu stanowi też „trampolinę” do przyszłej kariery zawodowej. Z kolei dla uczelni sprawna realizacja mobilności może stanowić podstawę wzrostu jej popularności i prestiżu, również na arenie międzynarodowej. Przeszkodą są często trudności z zaliczeniem okresu studiów za granicą. Na ten aspekt wymiany wpływ mają zarówno uczelnie, jak i studenci. (red)
Zaloguj się Logowanie