Enkoder ‒ co to takiego?
Wśród wielu urządzeń automatyki przemysłowej ważną rolę odgrywają enkodery. Jakie są ich rodzaje, jak działają i przede wszystkim – do czego służą? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
W przemyśle używane jest kilka typów enkoderów, które posiadają różne właściwości i zastosowanie. O ogólną charakterystykę enkoderów optycznych poprosiliśmy specjalistę z firmy Newtech:
W zasadzie Enkodery dzieli się na rodzaje ze względu na sposób pomiaru. Najpowszechniej znane są urządzenia inkrementalne ‒ zwane też przetwornikami obrotowo-impulsowymi i absolutne ‒ inaczej przetworniki obrotowo-kodowe. Konstrukcyjne różnią się one typem tarczy znajdującej się między nadajnikiem, a odbiornikiem. W przypadku enkodera inkrementalnego na przysłonie znajdują się naprzemiennie ułożone przezroczyste i nieprzezroczyste prążki. Przetwornik obrotowo-kodowy posiada z kolei na tarczy zamiast prążków – zakodowane liczby. Ważną różnicą między nimi jest też fakt, że enkoder kodowy zapamiętuje swoje położenie w chwili wyłączenia zasilania. Mówiąc o tych urządzeniach nie sposób też nie wspomnieć o enkoderach linkowych. Są one niejako połączeniem zwykłej „linki” oraz enkodera. Działają one na zasadzie przekształcenia ruchu liniowego (linki) w obrotowy i pomiarze przesunięcia dzięki enkoderowi.
Enkodery wykorzystywane są powszechnie w różnego rodzaju automatyce przemysłowej jako urządzenia pomiarowe. Jak to często bywa, powszechność użycia ma niewiele wspólnego z powszechną świadomością na temat samej zasady działania.
Mówiąc w największym skrócie – enkodery przetwarzają przesunięcie i pozycję kątową na odpowiednie sygnały elektryczne. Odbywa się to za pomocą układu optycznego, który złożony jest z nadajnika i odbiornika, przedzielonych okrągłą tarczą – przysłoną. Odpowiada on za sam pomiar przesunięcia. Nie można jednak zapominać, że za efekt pracy enkodera odpowiada interfejs wyjściowy, który „przekłada” informacje odnośnie pomiaru na sygnały już gotowe do zastosowania w systemie sterowania urządzeniem czy linią produkcyjną – dodaje specjalista z firmy Newtech.
Współczesna automatyka przemysłowa potrzebuje dokładnych i pewnych urządzeń pomiarowych, dlatego też różnego typu enkodery są w wręcz niezbędne dla sprawnego działania urządzeń i całych firm. Warto przy tym zwrócić uwagę, że te dokładne układy do skutecznej pracy wymagają odpowiedniej dbałości o środowisko ich pracy. Dlatego enkodery łączone są z wałami poprzez tłumiące drgania sprzęgła.
Dobrze działające enkodery to szereg różnych zastosowań. Przetworniki obrotowo-impulsowe doskonale sprawdzą się w przypadkach, gdy nieważne jest zapamiętywanie i aktualna pozycja, a jedynie ilość obrotów. Gdy jednak informacja o chwilowej pozycji jest ważna, niezbędne jest skorzystanie z enkoderów kodowych. W ich przypadki warto też pamiętać o odpowiedniej kalibracji, szczególnie w przypadku wymiany urządzenia.
Współczesna technika coraz bardziej ułatwia i przyspiesza działanie maszyn czy linii produkcyjnych. Jednymi z jej dobrodziejstw są z pewnością enkodery – warto o tym pamiętać!
Zaloguj się Logowanie