Podatnik chcący wypełnić roczne zeznanie podatkowe przy pomocy komputera ma do wyboru programy desktopowe, narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów, a także serwis internetowy Pitroczny.pl. W porównaniu do rozwiązań MF serwis Pitroczny.pl jest prostszy w obsłudze, bardziej intuicyjny, zabezpieczony najnowszymi narzędziami szyfrującymi, a do tego wymaga od użytkownika tylko najbardziej podstawowej wiedzy o obsłudze przeglądarki internetowej.
Serwis Pitroczny.pl, przygotowany przez giełdową spółkę Power Media S.A., umożliwia bezpłatne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego bez konieczności instalowania oprogramowania na twardym dysku – wystarczy komputer z dostępem do globalnej sieci, jakakolwiek przeglądarka internetowa (IE, Firefox, Opera) oraz błyskawiczna rejestracja w serwisie. Korzystanie z aplikacji online jest łatwe i intuicyjne, a jego użytkownik nie musi znać skomplikowanych przepisów podatkowych – Pitroczny.pl przy pomocy prostych pytań m.in. o źródła i wysokość przychodów czy rodzaje odliczeń prowadzi internautę przez cały proces wypełniania deklaracji PIT. Sam przy tym dokonuje niezbędnych obliczeń i umieszcza końcowe sumy we właściwych polach formularzy. Użytkownik w każdej chwili może poprawić wprowadzone dane, a także przerwać wypełnianie zeznania rocznego bez utraty wpisanych już informacji i powrócić do wypełniania PIT-a przy następnym logowaniu.
W odróżnieniu od Pitroczny.pl podatnik chcący skorzystać z online’owego rozwiązania Ministerstwa Finansów musi spełnić kilka wymogów – aby pobrać i wypełnić interaktywny formularz na stronie E-deklaracje.gov.pl, użytkownik musi mieć zainstalowany w komputerze system Windows (2000, XP, Vista lub 7), uprawnienia administratora systemu operacyjnego, czytnik dokumentów PDF (program Adobe Reader w wersji co najmniej 8.1.4) oraz wtyczkę do niego (bez tego dodatku formularza nie da się wypełnić). Pitroczny.pl nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji i działa w również w innych systemach operacyjnych (Linux, MacOS) . Do wypełnienia i wysłania PIT-a w Pitroczny.pl wystarczy przeglądarka internetowa i łącze z globalną siecią. Ministerstwo przygotowało wprawdzie również program desktopowy do rozliczania się z fiskusem – oprogramowanie trzeba jednak zainstalować na twardym dysku osobistego komputera, co znacznie wydłuża proces wypełniania zeznania rocznego.
Serwis Pitroczny.pl jest skończoną aplikacją, gotową do użycia przez cały czas – nawet po 30 kwietnia. Strona została wielokrotnie przetestowana przez specjalistów Power Media i nie planowane są żadne przerwy techniczne, czego nie można powiedzieć o online’owym systemie ministerialnym (zdarza się, że przerwy konserwacyjne systemu E-deklaracje.gov.pl trwa dwa dni, np. 12 i 13 lutego – w tym czasie nie można było korzystać z internetowych rozliczeń przez tę stronę). Przy korzystaniu z rządowej aplikacji zdarzają się także różne, niespodziewane problemy – przykładowo: użytkownicy Adobe Readera w wersji 9.3 przed złożeniem PIT-a przez internet muszą zmienić ustawienia bezpieczeństwa tej aplikacji. Procedura zmiany ustawień jest dość skomplikowana i osoby z podstawową wiedzą informatyczną mogą nie dać sobie z nimi rady. Instrukcja E-deklaracje.gov.pl jest napisana językiem mało zrozumiałym dla zwykłych użytkowników komputera (np.: „(…) w oknie dialogowym Adobe Reader Preferencje (z menu Edycja) należy wybrać opcję >>Zabezpieczenia (rozszerzone)<< w oknie >>Kategorie<< po lewej stronie. Następnie w prawym oknie należy na czas wysyłki dokumentu odznaczyć opcję >>Włącz rozszerzone zabezpieczenia<< i zaakceptować przyciskiem OK.{mospagebreak}Po wysłaniu dokumentu należy przywrócić poprzednie ustawienia.”). Użytkownik Pitroczny.pl nie będzie miał takich problemów, gdyż aplikacja nie jest oparta o interaktywne formularze PDF.
Serwis Pitroczny.pl oferuje swoim użytkownikom dodatkowe funkcjonalności – możliwość przechowywania wypełnionych deklaracji rocznych na serwerach platformy księgowości internetowej ifirma.pl przez pięć lat. W każdej chwili użytkownik Pitroczny.pl może po zalogowaniu formularze przeglądać, wydrukować lub też wyeksportować do pliku i zapisać na dysku swojego komputera. Strona E-deklaracje.gov.pl możliwości archiwizacji nie przewiduje. Klienci systemu ifirma.pl w ogóle nie muszą wpisywać danych w serwisie Pitroczny.pl – wystarczy, że użyją narzędzia eksportu danych podatkowych i osobowych z ifirma.pl do Pitroczny.pl.
Serwis Pitroczny.pl ułatwia także przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Użytkownicy aplikacji nie muszą już szukać numeru KRS i innych danych organizacji, którą chcą wesprzeć. Wystarczy, że wybiorą jedną OPP z listy dostępnej w serwisie, a system wpisze potrzebne dane do deklaracji. Przekazanie części podatku na szczytne cele przez stronę rządową jest bardziej kłopotliwe – numer KRS organizacji trzeba znaleźć samemu.
- Dobre narzędzie internetowe cechuje prostota i intuicyjność obsługi, przydatność i oszczędność czasu dla użytkownika. Te cechy dobrze charakteryzują serwis Pitroczny.pl – mówi Marta Przewłocka, wiceprezes spółki Power Media S.A. – Świadczy o tym rosnące zainteresowanie zaprojektowanym przez nas narzędziem do e-rozliczeń. W ciągu sześciu tygodni od uruchomienia najnowszej wersji pitroczny.pl w serwisie zarejestrowało się ponad 10 tys. internautów. Blisko trzy czwarte z tej liczby wypełniło do końca swoje roczne zeznania podatkowe. Spodziewamy się, że w kwietniu liczba użytkowników szybko wzrośnie, podobnie jak w latach ubiegłych. Jak pokazują szacunki urzędów skarbowych, do początku marca rozlicza się zwykle tylko co dziesiąty podatnik, większość czeka do ostatniej chwili. W ubiegłym roku 27 kwietnia swoich PIT-ów nie złożyło jeszcze ok. 30 proc. Polaków. Serwis pitroczny.pl jest dobrze przygotowany na zwiększony ruch internautów.
/Power Media S.A
Zaloguj się Logowanie