Eksperyment ze szklarnią na orbicie

Włoski astronauta Paolo Nespoli podczas najbliższej podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS zabierze ze sobą niewielką szklarnię. To część eksperymentu przygotowanego dla szkół przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

Hodowanie roślin w kosmosie będzie niezbędne dla przyszłych lotów kosmicznych na dalekie odległości. Wzbogacą one menu kosmonautów. Szklarnie do hodowli roślin będą też z pewnością powstawać kiedyś na Księżycu i na Marsie.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA opracowała projekt o nazwie „Szklarnia w kosmosie”, który poza badaniami naukowymi może być wykorzystany również do edukacji szkolnej dzieci w wieku od 12 do 14 lat.

W ramach projektu astronauta Paolo Nespoli umieści małą szklarnię na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i będzie prowadził obserwacje rozwoju roślin. Uczniowie będą mogli przeprowadzić podobne obserwacje w szkole, korzystając z prawie identycznej miniaturowej szklarni i śledząc rozwój tych samych gatunków roślin. Astronauta będzie wykonywał zdjęcia i nagrywał filmy dotyczące istotnych części eksperymentu, tak aby uczniowie mogli porównać swoje naziemne działania i wyniki z uzyskanymi w kosmosie.

Eksperyment wystartuje w lutym 2011 roku i ma potrwać 10 tygodni. W specjalnej uroczystości inauguracyjnej weźmie udział prawie 750 dzieci w czterech miejscach w Europie: w Kolonii (Niemcy), w Frascati (Włochy), w Tuluzie (Francja) i w Lizbonie (Portugalia). W inauguracji weźmie też udział Paolo Nespoli – za pomocą transmisji telewizyjnej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Szkoły zainteresowane udziałem w eksperymencie mogą odwiedzić specjalną witrynę ESA dostępną pod adresem http://www.esa.int/esaHS/education.html. Znajdują się na niej informacje o kosmicznych eksperymentach edukacyjnych oraz formularz powalający zamówić materiały pomocnicze, w tym małą szklarnię. Liczba szklarni jest ograniczona.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj