 |
Od 28 do 30 października Kraków będzie gościł uczestników zjazdu Stowarzyszenia Profesjonalistów Transferu Europejskiej Nauki i Technologii (Association of European Science & Technology Transfer Professionals – ASTP). To pierwsze spotkanie w Polsce tej międzynarodowej grupy specjalistów w dziedzinie zarządzania własnością intelektualną.
|
Celem zjazdu, w którym udział weźmie około 180 osób, jest promocja transferu technologii i wiedzy między nauką a przemysłem, wymiana idei i opinii oraz prezentacje najwyższych standardów w zakresie zarządzania własnością intelektualną.
"Kraków to rozpoznawalny w świecie, silny ośrodek akademicki. Realizujemy strategię, która powinna uczynić Małopolskę europejskim regionem wiedzy. Nie może nas satysfakcjonować nawet pozycja lidera w krajowej statystyce innowacyjności. Należymy do rodziny europejskiej i w tej strefie powinniśmy porównywać swój potencjał i wyniki w zakresie komercjalizacji technologii" – mówi małopolski marszałek Marek Sowa, współorganizator zjazdu.
ASTP (http://www.astp.net/) zrzesza ponad 500 członków z 35 krajów, głównie ekspertów pracujących na rzecz publicznych instytucji naukowych.
Spotkanie w Krakowie dojdzie do skutku dzięki zaangażowaniu władz Małopolski, tamtejszych uczelni wyższych oraz stowarzyszenia IP Management Poland.
Jak podkreśla Marek Sowa, organizacja tego typu konferencji i seminariów wpisuje się w plan strategiczny Małopolski. Od dwóch lat wspólnie z Urzędem Patentowym RP Małopolska organizuje dużą konferencję, której tematem jest ochrona własności intelektualnej. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się na początku września, uczestniczyli rzecznicy patentowi z całego świata.
"Chcemy, aby tego typu inicjatyw w obszarze nauki i gospodarki w Krakowie odbywało się coraz więcej. Utrzymujemy współpracę z rektorami wielu uczelni, bowiem zmierzamy w jednym kierunku – budowy regionu, którego siła tkwi w rozwijanej tu wiedzy" – mówi Sowa.
"Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Potencjał i rozpoznawalność Krakowa i fakt, że znajdują się tu jedne z najlepszych uczelni w kraju – zdecydowanie przoduje tutaj Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza – powinien nam dać przewagę konkurencyjną. Od tego, w jakim stopniu będziemy z tego korzystali, będzie zależał sukces gospodarczy nie tylko naszego regionu, ale całej Polski. Na razie najlepiej żyje się krajom, które mają złoża, ale w przyszłości przewagę będą mieli również ci, którzy będą potrafili w sposób efektywny korzystać z dorobku nauki" – uważa marszałek.
Od przyszłego roku Polska, jako pierwszy kraj europejski, uruchomi studia magisterskie w zakresie zarządzania własnością intelektualną. W ten interdyscyplinarny projekt zaangażowało się sześć wyższych uczelni, m.in. Uniwersytet Jagielloński. Studia mają kształcić brokerów technologii, którzy będą umieli komercjalizować rozwiązania z wielu obszarów nauki i techniki.
Zdaniem Sowy, jest bardzo prawdopodobne, że jeden ekspert może odnieść sukces biznesowy w różnych, niepowiązanych ze sobą dyscyplinach wiedzy. "Mechanizmy wykorzystywania zasobów w działalności innowacyjnej są bardzo podobne. Ze spółki informatycznej można przejść do działalności o profilu biotechnologicznym, jeśli widzi się potencjał w tym obszarze. Jeżeli człowiek potrafi radzić sobie z ryzykownymi zadaniami, to nie ogranicza go dyscyplina, w której się porusza. Ważna jest też umiejętność współpracy ze specjalistami w danej dziedzinie" – ocenia.
Jak podkreśla, Kraków utrzymuje współpracę międzyregionalną nie tylko z krajami europejskimi, ale i z innowacyjnymi ośrodkami na świecie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie