Ekoodpowiedzialny przedsiębiorca

Nieużywany bądź zużyty sprzęt elektroniczny jest bezpośrednim zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Szkodliwe pierwiastki zawarte w produktach elektronicznych mogą nieodwracalnie skazić glebę, wodę i powietrze.

Najwięcej takiego sprzętu generują firmy i przedsiębiorstwa. Każdy klient instytucjonalny, podobnie jak prywatny, zobowiązany jest do odpowiedniego gospodarowania starymi telefonami komórkowymi.

Nieustanny rozwój techniki komputerowej i telekomunikacyjnej wymusza na przedsiębiorcach decyzje o częstej wymianie sprzętu biurowego. W oddziałach światowych korporacji, a także w coraz to większej ilości nowoczesnych firm, komputery wymienia się co 2-3 lata. Telefony komórkowe w najlepszych taryfach biznesowych wymieniane są na nowe modele co pół roku. Oznacza to, że w ciągu 5 lat, pracownik średniego szczebla międzynarodowej firmy potrafi wymienić komórkę 10 razy! Do jego szuflady trafia w tym czasie 9 nieużywanych telefonów, czyli ponad kilogram szkodliwych dla środowiska substancji! Gdyby ustawić jeden na drugim wszystkie telefony komórkowe, które co roku wymieniamy na nowe, miały by one wysokość 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Daje to niewyobrażalnie wielką stertę elektroodpadów, które przecież można jeszcze wykorzystać.

„Klienci instytucjonalni coraz częściej i chętniej korzystają z usług naszej firmy” – powiedział Bronisław Domitrz, Prezes serwisu StaryTelefon.pl.

„Firmy sprzedając nam niepotrzebne telefony realizują założenia ustawy o „Zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 r.”, a jednocześnie odzyskują środki zainwestowane w ich kupno ” – dodał Prezes.

Jeszcze pod koniec lat 90. spiętrzone na sobie stare monitory, puste tonery i podzespoły elektroniczne, zakończywszy swój biurowy żywot, zalegały w firmowych magazynach. Dzisiaj mamy wiele możliwości pozbycia się niepotrzebnych w biurze urządzeń, jednocześnie nie pozwalając na degradację środowiska. Wymusza to na przedsiębiorcach Ustawa o Zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005r. Monitory, jednostki centralne, twarde dyski i pozostały sprzęt komputerowy, a także małe biurowe AGD należy oddawać do całkowitego przetworzenia. Jednak nie wszystkie stare urządzenia kwalifikują się jedynie do recyklingu. Część z nich, tak jak w przypadku starych telefonów komórkowych, może z powodzeniem służyć jeszcze przez wiele lat innym użytkownikom. Podobnie jest w przypadku tonerów. Oddając je do refillingu oszczędzamy nie tylko przyrodę, ale również pieniądze.

Każdy klient instytucjonalny, podobnie jak prywatny, zobowiązany jest do odpowiedniego gospodarowania sprzętem elektronicznym. Instytucje i przedsiębiorstwa mogą m.in. sprzedać lub oddać nieużywany już sprzęt do specjalistycznych firm zajmujących się ich ponowną redystrybucją lub utylizacją. Swoje stare telefony każde przedsiębiorstwo może sprzedać Greenfone, właścicielowi serwisu StaryTelefon.pl. Z warunkami współpracy można zapoznać się na stronie www.starytelefon.pl/Firmy

Sprzedając telefony do ponownego wykorzystania, przedsiębiorcy mogą również wesprzeć szczytny cel. Na przykład firma StaryTelefon.pl stale współpracuje z wieloma fundacjami charytatywnymi i ekologicznymi. Część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży starych telefonów może zostać przeznaczona na wsparcie jednej z nich.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj