Ekologiczny Internet

Firma Alcatel-Lucent otworzyła drogę do nowych, przełomowych aplikacji i usług internetowych, wprowadzając technologię uznaną za klucz do zwiększenia pojemności i szybkości oraz zmniejszenia natłoku w sieci WWW. 

Jest to układ scalony nowej generacji, który radykalnie zwiększa możliwości infrastruktury niezbędnej do korzystania z nowych, bogatszych usług online, takich jak wideokonferencje o jakości odpowiadającej telewizji HD czy nowe aplikacje biznesowe i profesjonalne.

Nowy układ scalony, oznaczony „FP3”, eliminuje wąskie gardła w sieci, które dotychczas uniemożliwiały wdrażanie takich usług, dzięki czemu umożliwia radykalne zwiększenie przepustowości, podwyższenie szybkości transmisji oraz usprawnienie ruchu. Równocześnie nowy układ pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez sieci nawet o 50% w porównaniu z analogicznymi układami używanymi dotąd.

Ben Verwaayen, dyrektor generalny Alcatela-Lucenta, powiedział: „Jest to klucz otwierający nowy świat komunikacji online. Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że dzisiejszy Internet osiągnął już kres swych możliwości, w istocie zaledwie zaczęliśmy odrobinę wykorzystywać jego potencjał. Nowy układ scalony stwarza ogromne możliwości nie tylko z technologicznego punktu widzenia, lecz także z punktu widzenia komunikacji i interakcji międzyludzkiej”.

Basil Alwan, prezes działu IP Alcatela-Lucenta, który opracował nowy układ, powiedział: „Alcatel-Lucent zwiększa możliwości oferowania nowych usług w Internecie, pozwala czerpać z tego większe korzyści i do tego robić to wszystko z większą wydajnością. Zrobiliśmy ogromny krok naprzód na drodze do umożliwienia usługodawcom dostarczania atrakcyjnych i wartościowych aplikacji zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla profesjonalistów”.

Najwięksi operatorzy telekomunikacyjni, tacy jak BT, NTT i Verizon, z zadowoleniem powitali nowe osiągnięcie Alcatel-Lucent i związane z nim możliwości wprowadzania szybszych, inteligentniejszych i bardziej ekologicznych aplikacji.

Karl Penaluna, prezes działu sieci globalnych i infrastruktury komputerowej w BT, powiedział: „Nie widać końca stale rosnącego zapotrzebowania klientów na przepustowość, zwłaszcza w sieci Ethernet. W obecnej sytuacji, gdy wprowadzane są usługi przetwarzania w chmurze i rozpowszechniają się bogate usługi multimedialne, taka technologia ułatwi nam zapewnienie najwyższej jakości usług przy jeszcze większych szybkościach”.

Masato Minamisawa, wiceprezes ds. technologii IP w dziale biznesowych usług sieciowych, NTT Communications, powiedział: „Z niecierpliwością oczekujemy na nowe funkcje i zwiększoną wydajność technologii FP3 Alcatela-Lucenta. Ten procesor sieciowy nowej generacji umożliwi udostępnianie bogatych, zaawansowanych i innowacyjnych usług w warstwie brzegowej sieci”.

Ihab Tarazi, wiceprezes ds. globalnego planowania sieci w Verizon, powiedział: „Verizon w dalszym ciągu doskonali FiOS oraz możliwości szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego dla naszych klientów. Współpracowaliśmy z Alcatelem-Lucentem przy wdrażaniu Ethernetu nowej generacji i technologii MPLS w sieciach metropolitalnych. W marcu tego roku Verizon przeprowadził pierwsze na świecie próby w terenie z siecią 100G Ethernet, używając technologii routerów usługowych i procesora sieciowego FP2 100G Alcatela-Lucenta. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nadal możemy wspólnie wprowadzać nowatorskie technologie, które pozwalają znacznie zwiększyć ruch dostępowy”.

Nowy procesor Alcatel-Lucent FP3 umożliwia dostosowywanie pojemności i wydajności sieci do zróżnicowanych potrzeb, zapewniając bezproblemowe dostarczanie szerokopasmowych usług rozrywkowych, usług komunikacji biznesowej i publicznych usług elektronicznych. Nowy system, działający z szybkością 400 Gb/s (w skrócie 400G), stanowi rozwinięcie obecnie oferowanej przez Alcatel-Lucent technologii drugiej generacji, która zapewnia szybkość 100G, najwyższą jak dotąd na świecie.

Procesor FP3 nie tylko oferuje czterokrotnie wyższą wydajność w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami uznawanymi za najlepsze w branży, lecz także przyczynia się do zmniejszenia szkodliwego wpływu sieci IP na środowisko, gdyż pozwala zmniejszyć zużycie prądu nawet o 50% oraz zmniejszyć ilość zajmowanego miejsca w obiektach usługodawcy nawet o 30%.

Procesor FP3 został opracowany w dziale IP firmy Alcatel-Lucent, który osiągnął w 2010 r. przychody na poziomie 1,46 mln EUR, co stanowi wzrost o ponad 24% w porównaniu z rokiem 2009.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj