Ponad 130 placówek nagrodzono w tym roku szkolnym w programie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”. W ramach programu szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, gimnazja otrzymują bezpłatne wsparcie Fundacji RECAL w przygotowaniu i realizacji edukacji recyklingowej.
Celem programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” jest m.in. prowadzenie aktywnej edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami na przykładzie korzyści płynących z odzysku i recyklingu aluminiowych puszek po napojach, podnoszenie świadomości i wrażliwości ekologicznej.
Uczestnicy zachęcani są do zbiórki aluminiowych puszek po napojach. W wielu miejscach program rozpoczynał się od szkolenia dla nauczycieli, w którym mogli wziąć udział również przedstawiciele samorządów oraz firm gospodarujących odpadami.
Do końca 2009 roku Fundacja RECAL przeprowadziła 345 szkoleń w zakresie recyklingu na przykładzie alu-puszek dla prawie 12 tysięcy nauczycieli. Program realizowany był i jest przy współpracy z ponad 200 partnerami lokalnymi z terenu całego kraju. Należą do nich przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, związki gmin) i firmy komunalne, ale także centra edukacji ekologicznej, ośrodki doskonalenia nauczycieli, parki narodowe i krajobrazowe, organizacje pozarządowe oraz punkty skupu surowców wtórnych.
Na bazie szkoleń i materiałów placówki szkolne realizowały u siebie program, podejmowały działania edukacyjne, z wykorzystaniem takich instrumentów jak np.: teatrzyki, konkursy plastyczne, a także festyny dla uczniów i rodziców.
Jak poinformował Artur Łobocki, członek zarządu Fundacji RECAL, w roku szkolnym 2009/2010 w programie „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” raporty podsumowujące przesłało ponad 230 placówek. Wśród nich Fundacja RECAL i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nagrodziły 130 placówek m.in. wyjazdami na zieloną szkołę i spektaklami. Szkoły otrzymały również aparaty fotograficzne i zestawy MP4.
Każda z placówek, które dostarczyła do 18 maja raport otrzymała nagrodę w postaci piłek nożnych, siatkowych i toreb bawełnianych.
Kolejne edycje ogólnopolskiego projektu realizowane są od 1996 roku. Przez 14 lat funkcjonowania programu wzięło w nim udział ponad 1,7 miliona dzieci i młodzieży z około 6 tysięcy placówek oświatowych i edukacyjnych z całej Polski.
/amk/
/samorzad.pap.pl
Zaloguj się Logowanie