Komisja Europejska ogłosiła tegorocznych laureatów nagród przyznawanych w ramach europejskiego systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Sześć wyróżnionych organizacji wykazało się doskonałością nie tylko w poszanowaniu i ochronie środowiska, ale również w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zaangażowanie różnych podmiotów.
Tegoroczni zwycięzcy, wyłonieni spośród 36 zgłoszeń, to: producent czekolady organicznej Belvas (Belgia), centralna oczyszczalnia ścieków ebswien Hauptkläranlage (Austria), bank Eurobank EFG (Grecja), szkoła im. Fritza Erlera w Pforzheim (Niemcy), firma Kneissler Brüniertechnik (Niemcy) i gmina Rawenna (Włochy). Wręczenie nagród odbyło się 17 listopada w Krakowie.
– Wyzwania środowiskowe, które stoją dziś przed nami wszystkimi, wymagają wspólnego działania. Zwycięzcom i wszystkim nominowanym gratuluję zaangażowania na rzecz poprawy stanu środowiska. Mam nadzieję, że ich innowacyjne rozwiązania i skuteczne angażowanie w działania różnych podmiotów będą dla innych zachętą i przykładem – powiedział Janez Potočnik, unijny komisarz ds. środowiska.
Tegoroczni laureaci i ich osiągnięcia
ORGANIZACJE Z SEKTORA PRYWATNEGO
Mikroorganizacje: producent czekolady organicznej Belvas (Belgia)
Gospodarowanie odpadami w firmie Belvas polega m.in. na osobnym zbieraniu odpadów organicznych, które są następnie poddawane procesowi biometanizacji. Do topienia czekolady stosowany jest wyjątkowy system odzyskiwania energii. Aby pokazać, na czym w praktyce polega ochrona środowiska w „ekologicznej fabryce”, Belvas umożliwia zwiedzanie swoich pomieszczeń. Podczas wizyt w fabryce i spotkań służących dzieleniu się pomysłami z zainteresowanymi stronami odbywają się dyskusje na temat upowszechniania obowiązujących norm ochrony środowiska i praktyk w zakresie zrównoważonej konsumpcji.
Małe organizacje: Kneissler Brüniertechnik (Niemcy)
Ta rodzinna firma, która oferuje usługi w zakresie chemicznej obróbki metali, włącza swoich pracowników w sprawy dotyczące ochrony środowiska i nagradza przydatne propozycje. Jedną z nich było np. wprowadzenie usprawnień w zarządzaniu odpadami, dzięki którym ilość odpadów w jednym z procesów produkcyjnych udało się ograniczyć o 90 proc. Od swoich dostawców firma oczekuje przestrzegania wysokich norm środowiskowych. W związku z tym zakupu chemikaliów dokonuje wyłącznie od dostawców zarejestrowanych w systemie EMAS lub mających certyfikat ISO 140001. Poza tym firma Kneissler współpracuje z organizacją chroniącą środowisko, aby monitorować swoje oddziaływanie na różnorodność biologiczną i uzależnienia od usług ekosystemowych.
Średnie organizacje: Ebswien Hauptkläranlage (Austria)
Ta znajdująca się w Wiedniu oczyszczalnia ścieków prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z zainteresowanymi stronami. Podczas dni otwartych pracownicy występują w roli przewodników, oprowadzając zwiedzających po zakładzie. Wykorzystują tę okazję, by zwłaszcza dzieciom zwracać uwagę na znaczenie wody i oczyszczania ścieków. Zakład ma również wpływ na działania dostawców: jeden z nich został poproszony o zmianę sposobu realizowania dostaw: z transportu drogowego na transport kolejowy, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie 135 ton emisji CO2.
Duże organizacje: Eurobank EFG (Grecja)
Ta instytucja finansowa przyczynia się do włączania zasad zrównoważonego rozwoju do praktyk bankowych: jest członkiem Globalnego Komitetu Sterującego i przewodniczy Europejskiej Grupie Roboczej ds. inicjatywy finansowej programu ochrony środowiska ONZ. W każdym oddziale banku i w jego kluczowych jednostkach organizacyjnych wyznaczone zostały osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska.
ORGANIZACJE Z SEKTORA PUBLICZNEGO
Małe organizacje: Szkoła Fritza Erlera w Pforzheim (Niemcy)
Szkoła włącza kwestie zarządzania środowiskiem do programu swoich zajęć dydaktycznych. Nauczyciele, uczniowie, dostawcy (np. szkolna piekarnia) i administrator placówki wspólnie starają się chronić środowisko. Dzięki temu w latach 1998-2009 emisje CO2 szkoły udało się ograniczyć o 35 proc. Informacje o działaniach placówki związanych z zarządzaniem środowiskowym są zamieszczane na specjalnej stronie internetowej, która zawiera także forum wymiany pomysłów.
Duże organizacje: Gmina Rawenna (Włochy)
Gmina Rawenna wprowadziła struktury nastawione na aktywne uczestnictwo pracowników i podmiotów zewnętrznych. 100 wyróżnionych przez EMAS pracowników gminy Rawenna korzysta z systemu wymiany informacji w czasie rzeczywistym, co pozwala zwiększyć efektywność środowiskową. Zamówienia publiczne uwzględniają kryteria ochrony środowiska, nacisk kładzie się również na zakup papieru z recyklingu, a meble szkolne i inne zamawiane sprzęty muszą być wykonane z atestowanych materiałów. W jednej z części gminy dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców w ciągu dwóch lat (2008-2010) dzienne zużycie wody przypadające na jednego mieszkańca udało się zmniejszyć o 6 proc. Gmina zrealizowała również projekty zbiórki odpadów, w które zaangażowało się ok. 13 tys. studentów i rodzin – dwukrotnie więcej niż podczas poprzednich wydarzeń tego rodzaju.
Europejski system ekozarządzania i audytu (EMAS) jest narzędziem zarządzania dla organizacji, które chcą poprawić swoje wyniki zarówno w zakresie ochrony środowiska, jak i finansów, i które chcą informować o swoich osiągnięciach w tej dziedzinie. EMAS pozwala zwiększyć wydajność, wiarygodność i przejrzystość organizacji zarejestrowanych w tym systemie. Od 1995 r. w EMAS zarejestrowało się ponad 4 400 organizacji z całej Europy.
W 2005 r. Komisja Europejska postanowiła wyróżniać doskonałą pracę organizacji zarejestrowanych w EMAS, wprowadzając nagrody EMAS. Są one co roku przyznawane za nadzwyczajne osiągnięcia w konkretnym obszarze zarządzania środowiskiem.
Temat przewodni nagrody EMAS 2011 brzmi: „Zaangażowanie zainteresowanych stron, a także pracowników, na rzecz ciągłych ulepszeń”. W tym roku do nagrody nominowano 36 organizacji z 15 europejskich krajów. Wybrano sześciu zwycięzców – w skład jury weszli przedstawiciele zainteresowanych stron i eksperci ds. środowiska. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas uroczystości, która odbyła się w Kopalni Soli w Wieliczce.
Zaloguj się Logowanie