Produkcja zdrowych, wartościowych ziemniaków ekologicznych może okazać się dużym wyzwaniem i szansą dla producentów. Jeśli nie mają oni optymalnych warunków do sadzenia, sortowania, pakowania czy magazynowania, istnieje dla nich inne rozwiązanie: uprawa ekologicznych ziemniaków dla przemysłu skrobiowego.
Są one łatwiejsze w produkcji, nie musza być sortowane ani składowane. Łotewski przetwórca skrobii odbiera je prosto z pola.
Podczas lipcowego seminarium EkoConnect na Łotwie na temat: „Ekologiczna produkcja ziemniaków – szansa dla Europy Wschodniej” omówione zostały wszystkie aspekty produkcji i przetwórstwa ziemniaków. Dla krajów bałtyckich szczególnie interesująca jest możliwość uprawy pod przemysł skrobiowy.
Łotewski przetwórca skrobii „Aloja Starkelsen” (należacy do Swedish Culinar, wchodzącej w skład grupy Lyckeby) poszukuje ekologicznych dostawców. Podczas seminarium dyrektor firmy Andre Hansons i pani Aiga Kraukle, czołowa agronomka i menadżerka ds. marketingu, przedstawili warunki i możliwości produkcji skrobii. Wymagania dot. gleby i klimatu są podobne do tych przy produkcji zwykłych ziemniaków.
Ziemniaki skrobiowe potrzebują lekkiej, raczej kwaśnej i dobrze przygotowanej (bez kamieni czy gródek) gleby (wartość Ph 5.5-6.5). Inne wymagania to dziennia temperatura 17-18 ° C, średnia wilgotność powietrza i regularne nawadnianie gleby. Co do nawozu: ziemniaki skrobiowe potrzebują więcej fosforu i mniej azotu niż ziemniaki spożywcze. Poszukiwane są gatunki odporne na zarazę ziemniakową z dużą zawartością skrobii oraz wysoką wydajnością, takie jak KURAS (Agrico, Holandia), Ando (Estonia), Magnat (Norika), Imanta (Instytut Priekuli, Łotwa) i Maret (Jogeva, Estonia.
Przepisy dotyczące wielkości, zanieczyszczenia, ziemniaków zielonych czy mrozu ziemniaków skrobiowych nie są tak restrykcyjne jak przy ziemniakach spożywczych. Z 5 ton ziemniaków (przy zawartości 17% w bulwie) wyprodukować można 1 tonę skrobii. Przed zbiorem podpisywana jest umowa, towar odbierany jest przez skupującego prosto z pola. Z każdej ciężarówki pobierana jest próba (ok 20kg) stwierdzająca zawartości skrobii i zanieczyszczenia. Ziemniaki zawierają ok. 20% skrobii. Istnieje długa procedura mycia, tarcia, wirowania, uzyskiwania soku, filtrowania i suszenia w celu uzyskania proszku skrobiowego.
Produkty uboczne produkcji skrobii to papka kartoflana, która może być używana jako pasza dla zwierząt i która się dobrze zimą składuje, oraz sok ziemniaczany, który wykorzystywany jest jako nawóz na łąkach i pastwiskach. Skrobia ekologiczna ma kolor bardziej żółtawy w porównaniu do konwencjonalnej skrobii, gdyż przy produkcji nie jest poddwana żadnym procesom wybielającym. Cena zależy od podwodnej wagi ziemniaka (co najmniej 5050g czystych ziemniaków ważonych pod wodą, zgodnie z rozporządzeniem UE Nr. 2235/2003).
Rentowność rozpoczyna się w rolnictwie przy ok. 14t plonów/ha dla produkcji ekologicznej. Istnieje również bonus dla produktów ekologicznych, który jest 10 razy wyższy niż ten dla zwykłych ziemniaków: 142€ jesienią i 167€ wiosną za tonę uzyskanej skrobii. Wysokość tego bonusu była gorąco dyskutowana przez uczestników seminarium, lecz pan Hansons sformułował to następująco: „Wszystko co musicie zrobić, to zebrać plony. Nie musicie martwić się o transport, czyszczenie, magazynowanie czy pakowanie ziemniaków. Dlatego uważamy, że jest to dobra oferta i dobra cena.”
Zaloguj się Logowanie