Edukacja ekologiczna priorytetem Polityki Ekologicznej Państwa

Edukacja ekologiczna stanowi „proces pedagogicznego i wychowawczego oddziaływania na człowieka w celu kształtowania jest świadomości, osobowości, postawy proekologicznej.” W praktyce jest to zasadnicza idea Polityki Ekologicznej Państwa, która wyznacza najważniejsze działania ekologiczne mające na celu zapewnienie stosownej ochrony środowiska naturalnego.

„Polityka Ekologiczna Państwa w latach 2009 – 2012 z perspektywą do roku 2016” to dokument strategiczny wymagany przez ustawę – Prawo Ochrony Środowiska, który został przyjęty przez Sejm w poprzednim roku. Takie rozwiązania prawne nie są nowością, gdyż ich początki sięgają roku 1991, kiedy po raz pierwszy wydano dokument tego typu. Z biegiem lat wymagania względem polityki ekologicznej rosły, a ostateczne ultimatum postawiła Unia Europejska w Traktacie Akcesyjnym. Zakłada on, że do 2015 roku Polska powinna spełnić wszystkie standardy związane z ochroną środowiskach obowiązujące w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym wspólnotowy program działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego opiera się na działaniach na rzecz zapewnienia realizacji zasady zrównoważonego rozwoju, przystosowania do zmian klimatu czy ochrony różnorodności biologicznej.

Edukacja ekologiczna

Udział społeczeństwa w działaniach na rzecz ochrony środowiska wyodrębnionych w Polityce Ekonomicznej Państwa opiera się między innymi na edukacji ekologicznej. W dokumencie wyznaczono istotne cele średniookresowe, które powinno zostać osiągnięte do roku 2016. Naczelnym celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Zamysł ten ma prowadzić do proekologicznych zachowań konsumenckich, prośrodowiskowych nawyków, oraz organizowania lokalnych akcji na rzecz środowiska naturalnego. Osiągnięcie wyznaczonych celów, a w późniejszej perspektywie pożądanych zachowań jest możliwe dzięki edukacji ekologicznej. W tym kontekście odnosi się ona do usprawnienie środków rozpowszechniania informacji o środowisku i jego ochronie przez instytucje publiczne, rozwój szkolnej edukacji w zakresie ochrony środowiska oraz kształtowanie zachowań zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju (akcje, szkolenia dla nauczycieli i szkół), promowanie etykiet na produktach odnoszących się do ich aspektu środowiskowego, dofinansowanie przez fundusze ekologiczne projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, szkolenia dla pracowników instytucji publicznych oraz przedsiębiorców w zakresie przepisów o dostępie społeczeństwa do informacji o środowisku oraz ściślejsza współpraca z dziennikarzami w zakresie edukacji ekologicznej wszystkich grup społecznych.

Dobra praktyka

Krzewicielem idei edukacji ekologicznej oraz wspierania pozarządowych organizacji ekologicznych jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wchodzący w skład polskiego systemu finansowania ochrony środowiska. Zadaniem Narodowego Funduszu jest efektywne wykorzystanie środków pochodzących z Unii Europejskiej, które służą rozbudowie i unowocześnieniu infrastruktury ochrony środowiska w Polsce. W dalszej perspektywie takie działania umożliwią Polsce wywiązanie się ze standardów ekologicznych stawianych przez Unię Europejską. W ciągu 20 lat działania Funduszu, zawarł on ponad 14 tysięcy umów, w szczególności na dotacje, pożyczki i kredyty udzielane przez Bank Ochrony Środowiska, które łącznie wyniosły około 21,4 mld zł. Jednocześnie ze swoich środków Fundusz przeznaczył 76,5 mld złotych na dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce.{mospagebreak}W 2010 roku Fundusz wyznaczył dwa główne działania priorytetowe. Pierwszy z nich dotyczy wspierania edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki wodnej. Drugi z nich odnosi się do wspierania działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży z obszarów, na których występują przekroczenie standardów jakości środowiska. W ramach priorytetów sprecyzowane zostały również działania, które będą służyć ich osiągnięciu. Są to przede wszystkim wspieranie konkursów i przedsięwzięć, konferencji i seminariów upowszechniających wiedzę ekologiczną, szczególnie istotnych dla realizacji polityki ekologicznej państwa, ponadregionalnych projektów szkoleniowych dla wybranych grup społecznych i zawodowych mające na celu podnoszenie kwalifikacji i kształtowanie świadomości, działalności wydawniczej wspomagającej edukację ekologiczną, promocji zagadnień związanych z ochroną środowiska oraz edukacji prowadzonej na łamach prasy oraz pomocy dydaktycznych, realizacji filmów oraz cyklicznych programów telewizyjnych i radiowych emitowanych na antenie ogólnopolskiej, programów edukacyjnych w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej oraz rozwój bazy służącej edukacji ekologicznej realizowanej między innymi przez parki narodowe, parki krajobrazowe, leśne kompleksy promocyjne, centra edukacji ekologicznej czy ośrodki prowadzące edukację ekologiczną. W zależności od rodzaju działania, mogą być one finansowane w różnym stopniu od 50 do 100%.

Pierwszy konkurs w ramach priorytetów 1 i 2 miał miejsce w dniach 8 – 22 luty 2010 natomiast drugi, w ramach priorytetu 1 w dniach 15 luty – 1 marca 2010 r. Aby ułatwić przystąpienie do konkursu, Narodowy Fundusz kilka dni przed jego rozpoczęciem , zorganizował szkolenie pod nazwą „Edukacja ekologiczna, profilaktyka zdrowotna i wspieranie pozarządowych organizacji ekologicznych – zasady dofinansowania projektów ze środków NFOŚiGW w 2010 r.” W toku szkolenia, można było się zapoznać z zagadnienia związanymi z nowymi priorytetami, przegotowaniem wniosków oraz kryteriami oceny i procedurą konkursową. W szkoleniu wzięło udział ponad 150 osób, a sama ilość osób chętnych do udziału przekraczała możliwości lokalowe Funduszu.

Zainteresowanie szkoleniem oraz projektami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utwierdza w przekonaniu jak istotna staję się edukacja ekologiczna w Polsce. W związku z tym perspektywa spełnienie wymagań stawianych przez Politykę Ekologiczną Państwa, a pośrednio przez Unię Europejską do 2015 staje się bardzo realna.


Zaloguj się Logowanie

Komentuj