Education Leaders Forum 2010 w Warszawie

7 i 8 lipca 2010 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się Education Leaders Forum. Podczas otwarcia konferencji przemówienie wygłosiła minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Forum to okazja do spotkania oraz rzeczowej dyskusji z ministrami, specjalistami kreującymi politykę edukacyjną oraz ekspertami do spraw szkolnictwa z Europy i całego świata. Tegoroczna, czwarta edycja Forum jest poświęcona przyszłości szkolnictwa wyższego, jego roli jako czynnika stymulującego rozwój gospodarki oraz analizie barier stojących na przeszkodzie współpracy szkolnictwa z biznesem.

– To dla mnie prawdziwa przyjemność, że mogę wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu, które gromadzi tak wiele osób z całego świata właściwie w jednym celu: aby rozmawiać o przyszłości sektora edukacji – powiedziała prof. Barbara Kudrycka podczas otwarcia konferencji. Uczestnicy Forum zwracali uwagę, że firmy współpracujące z rządami i innymi organizacjami na świecie, poprzez wspieranie transformacji systemów edukacyjnych, budują gospodarkę w coraz większym stopniu opartą na innowacjach.

Jak wskazują badania OECD, w okresie kryzysu wiele państw ogranicza środki finansowe przekazywane na edukację. Istnieje potrzeba, aby na nowo pochylić się nad tradycyjnym modelem finansowania nauki, aby sprostać nowym wyzwaniom, jakie stawia przed nami wzrost innowacyjności społeczeństwa.

Jak zaznaczył Jean Philippe Courtois z korporacji Microsoft International – Firmy takie jak Microsoft – jako pracodawcy przyszłych talentów – są szczególnie zainteresowani tym, aby umiejętności zdobywane dziś przez studentów, były ściśle powiązane z wymaganiami rynku. Naszą rolą jest wspieranie specjalistów ds. edukacji, polityków oraz środowiska akademickiego w ich wysiłkach w celu jak najlepszego przygotowania dzisiejszych studentów do przyszłej pracy. {mospagebreak}Prof. Barbara Kudrycka podkrśliła, że polskie uczelnie dostrzegają zapotrzebowanie pracodawców na różnego rodzaju specjalistów – Poprzez współpracę z korporacjami o światowym zasięgu mamy możliwość tworzenia nowych centrów badawczych oraz szkolenia najlepszych ekspertów, co gwarantuje, że pozycja Polski i polskich specjalistów będzie się w przyszłości umacniać.Konferencję objętą patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego organizuje firma Microsoft we współpracy z European Schoolnet (EUN) oraz UNESCO.

Wśród gości spotkania są m.in. Irina Bokova, Dyrektor Generalny UNESCO, Balint Magyar, członek Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii EIT, były minister edukacji Węgier, David T. Killion, stały przedstawiciel USA przy UNESCO, Hal Plotkin, Doradca w Biurze Podsekretarza Stanu USA w Departamencie Edukacji USA oraz Jean Philippe Courtois, stojący na czele Microsoft International.

/MNiSW

Zaloguj się Logowanie

Komentuj