Działania B+R – nowe rozwiązania

Poziomy dofinansowania i ocena

Projekty celowe w ramach działań B+R zgodnie z wytycznymi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka muszą składać się z dwóch integralnych faz: fazy badawczej i prac rozwojowych oraz fazy wdrożeniowej (inwestycyjnej). Faza pierwsza polega na prowadzeniu badań przemysłowych przez przedsiębiorców mających na celu opracowanie nowych, ulepszonych produktów (to działanie określone jest jako 1.4 PO IG), druga zaś na wdrożeniu w życie wyników uzyskanych wcześniej (czyli np. rzeczywiste uruchomienie nowej linii produkcyjnej czy wprowadzenie nowej usługi). Niepowodzenie pierwszej fazy nie oznacza obowiązku realizacji drugiej.

Poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych każdej z tych faz został dokładnie określony w PO. W pierwszej fazie badania przemysłowe (mające stworzyć coś nowego, jakiś nowy produkt) mogą być wsparte na poziomie od 50 do 70% – to zależy od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku prac rozwojowych poziom ten wynosi od 25% do 45%. Maksymalnie wielkość dofinansowania w tej fazie może wynieść 7,5 mln Euro. Inaczej nieco sprawa wygląda w przypadku fazy wdrożeniowej, gdzie pomoc sięga od 30 do 70% (tutaj zgodnie z mapą pomocy regionalnej), a jej maksymalna wielkość to 20 mln zł.

Każdy projekt zostaje oceniony pod względem różnorodnych kryteriów i aby być zarekomendowany do wsparcia, musi uzyskać w procesie oceny min. 40 punktów. Oceny dokonują określone komisje powoływane przez instytucje wdrażające, które zaś udzielają wsparcia ostatecznym beneficjentom. Wśród całego katalogu kryteriów warto zwrócić uwagę szczególnie na jedno – mianowicie sam fakt przynależności do sektora MŚP jest oceniany bardzo wysoko. Jak podkreśla pani Phillips to niewątpliwie pewne ukłon instytucji unijnych w pobudzanie i zachęcanie do rozwoju małych i średnich przedsiębiorców. To oczywiście nie dziwi, bo to one właśnie są jednym z głównych motorów napędowych gospodarek narodowych.

Tworzenie centrów

Inną formą działań, związanych blisko z kategorią B+R jest tworzenie i rozwój centrów badawczo-rozwojowych oraz wyposażenie zaplecza badawczego. Pod tymi niewiele mówiącymi działaniami kryją się projekty, które z jednej strony mają w swym założeniu przekształcić przedsiębiorstwa w CBR, a z drugiej opracować wzory przemysłowe lub użytkowe i drożyć je do produkcji. W zależności od tego czy projekt dotyczy tworzenia centrum usług wspólnych, centrum IT czy po prostu centrum B+R, będzie inaczej oceniany (sam rodzaj centrum jest inaczej punktowany, najwyżej centrum badawczo-rozwojowe) oraz inaczej dofinansowany, jeśli wygra konkurs.

Wszystkie projekty, jakie spływają do danej instytucji wdrażającej poddawane są ocenie, inaczej mówiąc przeprowadzany jest konkurs na jak najlepszy i najbardziej innowacyjny projekt. Trzeba pamiętać, że konkurs może mieć charakter otwarty (ma charakter ciągły, wnioski przyjmowane są aż do wyczerpania środków alokacji na dany rok) bądź zamknięty (organizowany jest cyklicznie, wnioski przyjmowanie są w czasie rund).

Terminy konkursów podawane są z reguły z pewnym wyprzedzeniem a zależą nie tylko od rodzaju działania, ale przede wszystkim od rodzaju programu operacyjnego, w ramach którego dane działanie jest zawarte. Można je szukać na stronach internetowych poszczególnych instytucji wdrażających (w większości wypadków są to urzędy marszałkowskie województw czy Regionalne Instytucje Finansujące również dla poszczególnych województw).

Jedyne, co trzeba mieć to dobry, innowacyjny pomysł i mnóstwo chęci, samozaparcia, by przebrnąć długą acz nie do końca trudną drogę do sukcesu.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj