Udzielanie pomocy publicznej przez państwa europejskie przedsiębiorcom stało się jednym z najbardziej efektywnych i pożądanych form wsparcia przedsiębiorczości w danym kraju. Mimo, iż zasady jej udzielania są ściśle określone przez przepisy unijne, środki finansowe zgromadzone w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego czy Funduszu Spójności są dostępne dla tych, którzy mają innowacyjne pomysły, ale brakuje im środków na rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności.
Warto podkreślić tutaj słowo innowacyjne, gdyż właśnie takie projekty mają największą szansę na pozyskanie dodatkowego kapitału. Niewątpliwie do innowacyjnych możemy zaliczyć działania polegające na prowadzeniu badań oraz rozwoju nowych rozwiązań, stosowanych w niemal każdej dziedzinie naszego życia.
Prace badawczo-rozwojowe (w skrócie B+R) ze względu na swoją specyfikę prowadzą w dużej mierze do odkrywania nowych zależności występujących w danej dziedzinie życia, a to w dalszej konsekwencji przyczynia się do unowocześnienie określonej techniki czy technologii. Dlatego też działania B+R zostały objęte Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka jako działanie 1.4-4.1, co automatycznie oznacza, że mogą one być przedmiotem wsparcia finansowego pochodzącego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przyjrzyjmy się jednak najpierw zasadom uzyskania tego wsparcia.
Pomoc publiczna dla przedsiębiorców
Pomoc mogą uzyskać tylko przedsiębiorstwa mające siedzibę na terenie Polski; ponadto konieczne jest w przypadku dużych przedsiębiorstw wykazanie efektu zachęty – polega to na sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji w taki sposób, aby bezpośrednio z niej wynikało, że przyznanie pomocy znacząco zwiększy rozmiar projektu, jego zasięg bądź też kwotę wydaną przez beneficjenta na działanie. Z tego warunku zwolnione są firmy MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa). Prace związane z realizacją nowej inwestycji mogą rozpocząć się dopiero po złożeniu przez beneficjenta wniosku.
„Wszelkie inwestycje rozpoczęte nie kwalifikują się do pomocy publicznej. Trzeba o tym szczególnie pamiętać, gdyż złamanie tego przepisu może skutkować cofnięciem wniosku.” – powiedziała pani Joanna Plizga-Phillips, starszy konsultant w Zespole Dotacji i ulg inwestycyjnych firmy Deloitte. Ważne jest również, aby od momentu zakończenia inwestycji utrzymać trwałość rezultatów projektu przez okres 5 lat (duże przedsiębiorstwa) i 3 lata (jeśli chodzi o MŚP).
Trwałość rezultatów projektu oznacza przede wszystkim obowiązek powstrzymania się od poddawania projektu zasadniczym modyfikacjom (polegającym między innymi na takich zmianach, które powodują np. uzyskanie przez przedsiębiorstwo nieuzasadnionej korzyści). Występuje pewien katalog działalności, jakie zostały wyłączone z możliwości uzyskania pomocy publicznej i warto tutaj wspomnieć o produkcji produktów rolnych, o sektorze węgla, rybołówstwa, hutnictwa żelaza czy budownictwa okrętowego. Wielkość udzielanej pomocy zależy od tzw. mapy pomocy regionalnej, która określa maksymalny poziom pomocy publicznej na inwestycje w zależności od obszarów naszego kraju. Ta mapa służy określeniu tych maksymalnych pułapów pomocy dla projektów o wartości do 50 mln euro (powyżej tej kwoty stosuje się określony wzór). Zgodnie z mapką maksymalny poziom wsparcia wynosi 50% i dotyczy większości województw w Polsce (głównie we wschodniej części). Bardzo ważny jest fakt, iż istnieje możliwość kumulowania pomocy regionalnej z różnych źródeł do maksymalnego pułapu pomocy na danym terenie.
Prowadzenie prac z zakresu B+R oraz realizacja inwestycji bez wątpienia generują różnego rodzaju koszty. Refundacji mogą podlegać tylko koszty kwalifikowane (czyli niezbędne do realizacji projektu) według zasad określonych w danym programie operacyjnym. W przypadku działań B+R będą to koszty wyposażenia ośrodków prowadzących takie działania, wynagrodzenie personelu, koszty badań i usług doradczych, nabywanie wartości niematerialnych i prawnych jak też koszty operacyjne. Jeśli chodzi o inwestycje, kosztem będzie tutaj zakup gruntu (jednak w wysokości do 10% całkowitych, pozostałych wydatków kwalifikowanych), środków trwałych, doradztwo bądź szkolenia. Poza tym jako kwalifikacji mogą podlegać dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych osób.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie