Jednym z podstawowych czynników gwarantujących zwiększenie plonów oraz ich jakości jest wykorzystanie do siewu/sadzenia elitarnego bądź kwalifikowanego materiału siewnego. Od 2007 r. Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania rekompensujące rolnikom części kosztów zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, mające na celu zwiększenie ilości stosowanego materiału siewnego w polskich gospodarstwach.
Podstawą do stworzenia powyższego systemu wsparcia był opracowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Program poprawy jakości produktów rolnych poprzez zwiększenie zużycia kwalifikowanego materiału siewnego”.
W dniu 25 czerwca tego roku zakończył się kolejny termin składania wniosków o przyznanie dopłaty mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie z tytułu zużytego w terminie od 15 lipca 2009 r. do 15 czerwca 2010 r. do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Beneficjentami wsparcia finansowego w ramach dopłat do materiału siewnego byli producenci zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
Liczba wniosków złożonych do oddziałów terenowych ARR w 2010 r. wskazuje na wyraźny wzrost zainteresowania producentów rolnych zakupem i zużyciem do siewu lub sadzenia materiału siewnego. Porównując początki funkcjonowania tego rodzaju systemu wsparcia, w pierwszym roku udzielania dopłat liczba złożonych wniosków oscylowała na poziomie 18,5 tys., w roku 2010 zbliża się niemalże do liczby 60 tys.
Wzorem lat ubiegłych największe zainteresowanie uzyskaniem dopłaty odnotowano na terenie województwa: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Natomiast najmniejszą liczbę wniosków złożono w OT ARR działających w województwie: lubuskim, świętokrzyskim i małopolskim.
Jednocześnie w stosunku do roku 2009 największy przyrost liczby złożonych wniosków zanotowano w województwie warmińsko – mazurskim oraz województwach: świętokrzyskim i małopolskim, które dotychczas charakteryzowały się mniejszym zainteresowaniem dopłatami. Dla porównania poniżej zamieszczono tabelę, która obrazuje przyrost liczby wniosków złożonych do poszczególnych OT ARR w 2010 r. w stosunku do liczby wniosków złożonych w roku ubiegłym. {mospagebreak}Polskie rolnictwo winno w sposób efektywny wykorzystywać postęp biologiczny, polegający w głównej mierze na stosowaniu w uprawach polowych materiału siewnego. Dlatego ARR w dalszym ciągu będzie prowadziła działania mające na celu wsparcie finansowe producentom rolnym, którzy korzystają z materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Już od 15 lipca 2010 r. producenci rolni mogą nabywać materiał siewny przeznaczony do siewu jesiennego.
Jednocześnie ARR zwraca uwagę, iż materiał siewny znajdujący się w obrocie powinien być w zamkniętych opakowaniach, zaopatrzony w etykiety urzędowe lub etykiety przedsiębiorców. Sprzedażą materiału siewnego mogą zajmować się tylko przedsiębiorcy lub rolnicy wpisani do rejestrów prowadzonych przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Informacje na temat dopłat do materiału siewnego można uzyskać na stronie internetowej www.arr.gov.pl,
/Agencja Rynku Rolnego
Agencja Rynku Rolnego informuje, że producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku tegorocznej powodzi w przypadku, gdy:
* otrzymali w 2010 r. dopłatę mającą charakter pomocy de minimis w rolnictwie z tytułu zakupionego i zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w terminie od 15 lipca 2009 r. do 15 czerwca 2010 r., są zobowiązani do poinformowania Dyrektora OT ARR o zmianie stanu faktycznego w uprawach, do powierzchni których przyznano dopłatę;
* jeszcze nie złożyli w 2010 r. wniosku o przyznanie dopłaty, a zakupili i zużyli do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany w terminie od 15 lipca 2009 r. do 15 czerwca 2010 r., posiadają dokumenty potwierdzające zakup tego materiału siewnego oraz dokumenty potwierdzające wystąpienie szkody w tychże uprawach, mogą ubiegać się o dopłaty, składając wniosek do dnia 25 czerwca br.
UWAGA: Wnioski o przyznanie dopłaty można składać tylko do 25 czerwca 2010 roku we właściwych miejscowo Oddziałach Terenowych ARR lub wysyłać pocztą. W przypadku wniosków wysłanych pocztą, za datę złożenia przyjmuje się datę nadania w placówce pocztowej.
Działanie siły wyższej lub wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, które spowodowały szkody w uprawach, można wykazać składając do OT ARR:
* Protokół oszacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód,
* Dokument potwierdzający wystąpienie szkody w uprawach rolnych, z którego wynika powierzchnia upraw, na których wystąpiła szkoda, sporządzony przez zakład ubezpieczeń, z którym rolnik zawarł umowę ubezpieczenia upraw, co najmniej od jednego z tych ryzyk,
* Zaświadczenie wystawione przez odpowiedni organ administracji sporządzone w przypadku, gdy nie została powołana komisja przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód oraz uprawy nie zostały objęte umową ubezpieczenia,
* Pisemne oświadczenia potwierdzające wystąpienie szkody w uprawach rolnych, spowodowane przez np. powódź, obsunięcie się ziemi, złożone, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz sporządzone zgodnie z wzorem opracowanym przez ARR, przez dwóch świadków, którzy nie są domownikami rolnika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
/www.arr.gov.pl/
Zaloguj się Logowanie