Ponad 68 mln euro otrzyma dodatkowo Małopolska na wsparcie projektów w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz na usuwanie skutków powodzi. Pieniądze to premia za sprawne wdrażanie MRPO.
Podczas konferencji prasowej 9 lutego marszałek Marek Sowa i członek Zarządu Województwa Stanisław Sorys poinformowali, jak zostaną podzielone dodatkowe środki i wsparcie jakich dziedzin będzie priorytetem władz Województwa.
Małopolska otrzyma ponad 39 mln euro dodatkowych środków unijnych w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW), rozdzielanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na podstawie wyników poszczególnych regionów w wydatkowaniu funduszy europejskich. Do kwoty tej należy doliczyć środki z dostosowania technicznego i na projekty popowodziowe, co daje łącznie 68 mln euro dodatkowych środków.
- Małopolska może liczyć na dodatkowe środki: z Krajowej Rezerwy Wykonania – 39 386 870 euro i z dostosowania technicznego – 11 690 364 euro. Z dostosowania technicznego na usuwanie skutków powodzi otrzyma następne 14 511 586 euro oraz dodatkowo 2 560 868 euro z budżetu państwa – wyliczał Marek Sowa.
Środki w ramach KRW podzielone zostały zgodnie z metodologią przygotowaną jeszcze pod koniec 2009 r. Biorąc pod uwagę kryterium wykorzystania środków wspólnotowych (wielkość środków UE we wnioskach o płatność w odniesieniu do całości alokacji) Małopolska osiągnęła 31,16%. Jest to 3. wynikiem w kraju po województwach: opolskim i lubuskim i jest to najlepszy wynik w gronie dużych województw. W ramach kryterium dopuszczającego (konieczność certyfikowania minimum 20% środków Programu do Komisji Europejskiej), Małopolska osiągnęła poziom 27,39% co stanowi 7. wynik w kraju. Pod względem kontraktacji (poziom zakontraktowanych środków w stosunku do alokacji w ramach tzw. prolizbońskich obszarów wsparcia) najlepiej region wypadał w obszarze energii, zajmując 1. miejsce w kraju. Uwzględniając wyniki w poszczególnych kryteriach i obszarach Małopolska w łącznej klasyfikacji KRW zajęła miejsce 6., co oznacza przyznanie dodatkowych środków w wysokości 39 386 870 euro.
Oprócz wsparcia ze środków Krajowej Rezerwy Wykonania, Małopolska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma dodatkowe środki w ramach dostosowania technicznego w wysokości 26 mln euro (ze środków unijnych). W ramach tych środków 14,5 mln euro ma zostać przeznaczone na usuwanie szkód po zeszłorocznej powodzi na terenie pięciu najbardziej poszkodowanych gmin Małopolski. Podział ze środków dostosowania technicznego na poszczególne regiony został dokonany według prostego przeliczenia, że każdy Regionalny Program Operacyjny zostanie powiększony o 0,9% swej dotychczasowej alokacji. Natomiast wysokość środków na usuwanie skutków powodzi dostępnych w Małopolsce wynika z analizy potrzeb w 8 regionach dotkniętych powodzią zestawionych z dostępnymi z dostosowania technicznego środkami (50 mln euro). Ponadto, działania mające na celu likwidację skutków powodzi zostaną wsparte środkami z budżetu państwa w wysokości 2,5 mln euro. Daje to kwotę ponad 17 mln euro na usuwanie skutków powodzi.
Zarząd Województwa Małopolskiego, mając na uwadze efektywne rozdysponowanie środków i najpilniejsze potrzeby regionu przeanalizował obszary, które powinny uzyskać dodatkowe wsparcie w ramach MRPO. Podstawowym założeniem było wsparcie promowanych w UE prolizbońskich kategorii interwencji, które będą miały możliwie najlepszy efekt dla rozwoju Małopolski. – Chcieliśmy podzielić środki w ten sposób, aby wartość dodana była jak największa. Wsparte zostaną działania usuwające skutki powodzi, jak również kontynuacja zadań ważnych dla województwa – podkreślał Stanisław Sorys.
Na wsparcie mogą liczyć działania w zakresie promowania czystego transportu miejskiego, wsparcia infrastruktury badawczo-rozwojowej, projekty podnoszące efektywność energetyczną. Biorąc pod uwagę potrzeby oraz przygotowanie kluczowych inwestycji w skali regionu, wparcie otrzymają również: regionalna infrastruktura drogowa, infrastruktura ochrony zdrowia oraz infrastruktura społeczna, w tym opiekuńczo-wychowawcza. – Wzięliśmy pod uwagę nasze zobowiązania i deklaracje oraz nasze priorytety – zaznaczył Marek Sowa. Przykładowo inwestycje w infrastrukturę służącą zapewnieniu opieki dzieciom do lat 3 oraz osobom starszym otrzymają wsparcie w wysokości prawie 8,7 mln zł. – Wcześniej ten obszar był pominięty i stąd ta decyzja – podkreślił marszałek.
Ponad 3,5 mln euro zostanie przeznaczone na wzmocnieniu wsparcia potencjalnych beneficjentów funduszy strukturalnych w przygotowaniu przez nich kluczowych dokumentów do ubiegania się o środki z unijne, co poprawi jakość i szybkość ich wydatkowania. – Przygotowanie do nowego programu operacyjnego jest dla nas sprawą kluczową – zaznaczył gospodarz regionu. – Do przyszłej perspektywy finansowej chcemy wchodzić nie tylko z pomysłami, ale z przygotowaną już dokumentacją projektową – zaznaczył Stanisław Sorys.
Zaloguj się Logowanie