Dobrze wydane pieniądze

Najnowsze wyniki badań wśród uczestników dofinansowanych szkoleń i studiów podyplomowych. Od 2005 roku do czerwca 2008 ponad pół miliona osób pracujących skorzystało z tej formy podnoszenia kwalifikacji.


Ponad 94% uczestników szkoleń i studiów podyplomowych
dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest zadowolonych z podnoszenia swoich kwalifikacji i wysoko ocenia przydatność tego typu projektów. Od początku uruchomienia pierwszych dofinansowanych szkoleń do końca czerwca 2008 r. skorzystało z nich ponad 180 tys. firm, w tym ponad 170 tys. to firmy małe i średnie. Łącznie szkoleniami zostało objętych ponad 516 tys. pracowników, z czego 2/3 to pracownicy firm małych i średnich. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznawała dofinansowanie oraz nadzorowała realizację szkoleń, prowadzi kwartalne badania ich uczestników. Poniżej przedstawiamy najnowsze wyniki siódmej już edycji badania.

Najważniejsza wartość merytoryczna szkolenia
Ponad 90% uczestników wskazuje na wysoką jakość szkoleń lub studiów podyplomowych. Podobnie duża liczba szkolących się podkreśla bezpośrednie wykorzystywanie zdobytych umiejętności i wiedzy w wykonywanej obecnie pracy. Badane osoby w przeważającej części (93%) nadal pracują w tych samych firmach. Wyniki uzyskane na poziomie firm potwierdzają zbieżność tematyki dofinansowywanych szkoleń i studiów z oczekiwaniami korzystających z nich przedsiębiorstw. Według ostatniego badania 95% przedsiębiorstw deklaruje, iż tematyka szkoleń i studiów, w których brali udział ich pracownicy była dopasowana do potrzeb firmy. Wyniki wskazują także na stabilny i bardzo wysoki (ponad 90%) odsetek firm wykorzystujących wiedzę i umiejętności zdobyte przez pracowników.

Szkolenia wpływają na wzrost zarobków i awanse zawodowe
Ostatnie wyniki wskazują na zauważalne zwiększenie (42% w ostatnim badaniu wobec średniej ze wszystkich dotychczasowych badań na poziomie 33%) odsetka osób deklarujących wzrost zarobków w ciągu sześciu miesięcy przed realizacją badania. Na stabilnym poziomie, około 10%, kształtuje się odsetek uczestników szkoleń i studiów podyplomowych deklarujących, iż awansowali na wyższe stanowiska.

Program szkoleń z zakresu skryningu raka piersi i szyjki macicy
W ramach szkoleń finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego PARP nadzorowała specjalistyczny projekt adresowany do kadr medycznych uczestniczących w szkoleniach z zakresu skryningu raka piersi i szyjki macicy. W szkoleniach wzięły udział pielęgniarki i położne, lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, onkolodzy, ginekolodzy, technicy RTG, cytotechnicy oraz patomorfolodzy. We wszystkich wymienionych grupach, za wyjątkiem onkologów, zarówno ocena przydatności, jak i atrakcyjności wykładów i towarzyszących im zajęć praktycznych kształtowała się na wysokim lub bardzo wysokim poziomie (65-100% ocen pozytywnych). Uczestnicy szkoleń z podobnie wysoką częstotliwości deklarowali również, iż wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w pracy zawodowej oraz iż są skłonni polecić udział w szkoleniach osobom pracującym na podobnych stanowiskach. Największe bariery dla praktycznego wykorzystanie szkoleń odnotowano w grupie techników RTG. W tym przypadku wskazywano głownie na uwarunkowany niedoborami właściwego sprzętu brak możliwości zastosowania omawianych podczas szkoleń procedur kontroli jakości.

Nowe szkolenia już pod koniec roku 2008

W ostatnich dniach lipca zakończył się nabór wniosków w nowym konkursie na projekty szkoleniowe i studia podyplomowe, które ogłosiła PARP. Środki finansowe pochodzą również z Europejskiego Funduszu Społecznego, a działanie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do PARP wpłynęło ponad 800 wniosków zarówno od firm szkoleniowych, uczelni wyższych jak i samych przedsiębiorców, którzy w swoim imieniu wnioskują o fundusze na szkolenia pracowników. Wyniki oceny projektów oraz lista szkoleń i studiów podyplomowych otwartych dla osób pracujących z całej Polski będzie opublikowana na stronach internetowych PARP w IV kwartale 2008r.

Pełną prezentację z wynikami badania można znaleźć na stronie www.parp.gov.pl w zakładce „opracowania/ewaluacje” pod bezpośrednim linkiem:

http://www.parp.gov.pl/index/more/4877

Zaloguj się Logowanie

Komentuj