Dobre tempo realizacji dopłat bezpośrednich za 2009 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związek Powiatów Polskich podpisały porozumienie o współpracy.Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podpisała porozumienie o współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich (ZPP).

Prezes Agencji, Tomasz Kołodziej, podkreśla, że tak szybkie tempo realizacji tegorocznych dopłat bezpośrednich nie byłoby możliwe gdyby nie profesjonalizm i znakomite przygotowanie merytoryczne pracowników Agencji, począwszy od tych zatrudnionych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych, a skończywszy na pracownikach Centrali z departamentów dopłat bezpośrednich, finansów i księgowości. W tym roku pieniądze z tych płatności przekazywane są w pierwszej kolejności rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały z powodu klęsk żywiołowych. Ponadto właściciele dużych gospodarstw nie będą czekali na płatności obszarowe dłużej niż pozostali rolnicy. Na realizację dopłat bezpośrednich za 2009 rok przewidziano łącznie około 12,6 mld zł. Jest to kwota o blisko 40% wyższa od wypłaconej za 2008 rok.

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło wiosną br. blisko 1,4 miliona rolników. Dopłaty obszarowe, jakie za 2009 rok otrzymują polscy rolnicy, stanowią około 90% płatności wypłacanych rolnikom w państwach „starej unii”. Płatności bezpośrednie pozwalają na poprawienie sytuacji rolników bez windowania cen za płody rolne przy rosnących w rolnictwie kosztach, z powodu drożejących nawozów i innych środków potrzebnych rolnikom. Unijne dopłaty bezpośrednie, współfinansowane z krajowego budżetu, zapewniają konsumentom tańszą żywność i sprawiają, że nasze produkty rolno-spożywcze są cenowo bardziej konkurencyjne na rynkach zagranicznych.

/ARIMR

Zaloguj się Logowanie

Komentuj