Dlaczego warto wypróbować car sharing?

ekonomia współdzielenia

© fotolia

Nie masz samochodu, a musisz szybko dostać się na umówione miejsce? Wypróbuj system car sharing dostępny w największych polskich miastach oferujący wynajem auta na minuty. To nie tylko wygoda, ale także oszczędność pieniędzy, która jest opłacalną alternatywą dla własnego samochodu, taksówki czy auta z wypożyczalni. W dalszej części tego artykułu dowiesz się jak działa system car sharing oraz dlaczego warto z niego skorzystać.

Car sharing – alternatywa dla własnego samochodu

Car sharing to jeden z przykładów ekonomii współdzielenia, w której jednostki dzielą się, pożyczają lub wymieniają dobrami oraz usługami zamiast je kupować. Car sharing jest natomiast rodzajem uproszczonego, krótkoterminowego wynajmu samochodu przez wiele osób w ciągu jednego dnia. Korzystając z car sharingu płacisz jedynie za przejechane kilometry oraz czas przejazdu wybranym modelem. Nie ponosisz natomiast kosztów związanych z zakupem oraz eksploatacją auta m.in. w postaci zakupionego paliwa, ubezpieczenia, napraw, przeglądów oraz myjni.

System car sharing dostępny jest w kilku modelach rozliczeniowych. Najpopularniejszy z nich, tzw. model free-floating opiera się na zasadzie, w ramach której samochody mogą być odbierane i pozostawiane w dowolnym – prawnie dozwolonym miejscu w mieście. Pozostałe modele to system stacjonarny, w którym klient pobiera i zwraca auto do jednego z punktu ustalonego przez operatora oraz system społecznościowy P2P (peer-to-peer), gdzie użytkownicy udostępniają swoje prywatne samochody innym zarejestrowanym poprzez platformę internetową.

Auto na minuty – jak to działa?

Mechanizm działania samochodu „na minuty”, jest bardzo prosty. Korzystając z darmowej aplikacji mobilnej lub strony internetowej w kilku krokach dokonujemy rejestracji do systemu. Następnym etapem jest wybór i rezerwacja przez nas auta, które znajduje się w naszej pobliskiej lokalizacji, co jest możliwe nawet na 15 minut przed skorzystaniem z niego. Po dotarciu do samochodu za pomocą naszego urządzenia mobilnego skanujemy kod QR znajdujący się najczęściej za przednią szybą auta, aby otworzyć do niego drzwi. Klucze lub karta służące do uruchomienia samochodu znajdują się w schowku. Zwrot samochodu do systemu również odbywa się przy użyciu smartfona. Po zakończonej jeździe wypożyczonym autem otrzymujemy e-mail, który zawiera informacje o przebytym dystansie, czasie przejazdu oraz naliczonych opłatach, które są automatycznie pobierane z naszej karty płatniczej.

Car sharing – alternatywa dla własnego samochodu

Główną zaletą systemu car sharing, dzięki której przewyższa ona wypożyczalnie aut i taksówki jest wysokość opłat za korzystanie z wynajętego samochodu. Korzystając z tej usługi płacimy jedynie za każdy przejechany kilometr i czas, w którym auto znajduje się do naszej dyspozycji. W cenie przejazdu uwzględniony jest również koszt postoju w strefach płatnego parkowania, dzięki czemu wypożyczone auto można parkować bezpłatnie.

Car sharing to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają własnego auta i nie planują takiego zakupu z powodu kosztów jego utrzymania. Zgodnie z szacunkami PwC całkowity roczny koszt posiadania samochodu klasy średniej w Polsce uwzględniający jego utratę wartości, paliwo za przejechanie 15 tys. km, serwis oraz ubezpieczenie wynosi ok. 15 tysięcy złotych. Auto “na minuty” jest, więc wygodniejszą i tańszą alternatywą dla korzystania z własnego samochodu. W jego przypadku nie ponosimy kosztów parkingu, ubezpieczenia i innych opłat otrzymując w zamian dokładnie taką samą wygodę i funkcjonalność. Samochód możemy wypożyczyć zarówno na parę minut, aby dojechać nim np. na zakupy czy na spotkanie, jak i wynająć go na cały dzień.

W wielu miastach głównym źródłem zanieczyszczeń jest komunikacja samochodowa, dlatego zmniejszenie liczby samochodów jest w stanie znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Firmy car-sharingowe ponadto często oferują do wynajęcia modele hybrydowe i elektryczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony osób je wynajmujących. Potwierdzają to wyniki pierwszego pilotażu e-Car Sharing od innogy Polska w Warszawie. W trakcie jego trwania Warszawiacy testowali 4 najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych. W ciągu zaledwie jednego miesiąca ponad 1,6 tys. osób zarejestrowało się w aplikacji umożliwiającej korzystanie z aut, z czego samochody zasilane energią elektryczną wynajęło ponad tysiąc z nich. Użytkownicy przejechali blisko 15 tys. km, co pozwoliło na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji o ok. 1,6 tony.

Zmniejszenie liczby prywatnych samochodów na drogach może przełożyć się również na mniejsze zapotrzebowanie na miejsca parkingowe oraz pośrednie zmniejszenie zagęszczenia ruchu. Według badań samochód wynajmowany w systemie car sharing zastępuje od 7 do nawet 17 prywatnych modeli. Wynika to z faktu, że prywatne auto używane jest tylko przez godzinę dziennie a pojazd z systemu jeździ nawet przez 10 godzin.

Car sharing to niezwykle przyszłościowy system, który jest dobrą alternatywą dla własnego samochodu. Cena, dostępność i wygoda korzystania to jego najważniejsze zalety. To doskonała propozycja dla osób, które nie posiadają własnego auta z powodu kosztów jego utrzymania, ale i tych, którzy nie chcą go mieć ze względów ekologicznych. Ponad to, system car sharing przyczynia się do zrównoważonego rozwoju motoryzacji w kraju i na świecie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj