© 123RF
Nieustanny rozwój miast oraz przemysłu, wymusza niemal konieczność pochylenia się nad tematem ochrony środowiska. Na szczęście postawy przedsiębiorców coraz częściej dowodzą tego, że dostrzegają problem i z dokładają starań, aby ich produkcja w jak najmniejszym stopniu szkodziła ekologii.
W końcu lat 80-tych ubiegłego wieku została zainicjowana przez UNEP (United Nation Environmental Programme), a następnie kontynuowana przez wiele organizacji międzynarodowych w różnych częściach świata, strategia ochrony środowiska – Czystsza Produkcja (CP).
Program ten przyjął się również w Polsce i jest rozwijany od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku i prowadzony w strukturach Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz w Głównym Instytucie Górnictwa.
Oczywiście celem projektu jest prowadzenie działań mających na celu eliminację lub redukcję krótko- i długotrwałych szkodliwych oddziaływań procesu produkcyjnego na ludzi i środowisko naturalne. I w ramach projektu stworzono metodykę aktywnej edukacji ekologicznej opierającą się na pięciu poziomach:
Dzięki stosowaniu zasad Czystej Produkcji można myśleć o zrównoważonym rozwoju Polski.
Zaloguj się Logowanie