Ludzie muszą zacząć dbać o swoje oczy!–biją na alarm okuliści. Jeśli nic się nie zmieni to, według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku około 75 milionów osób będzie całkowicie niewidomych.
Według specjalistów, Polacy chodzą do okulisty, tylko z poważnymi problemami. Praktycznie nie wykonują profilaktycznych badań. Rzadko kiedy, zdarza się to ludziom starszym, którzy często wychodzą z założenia, że są już w takim wieku, że nie opłaca im się badać i leczyć oczu. Tymczasem okazuje się, że to właśnie starsi ludzie powinni zwracać szczególną uwagę na swój wzrok, nawet jeśli nie mają żadnych niepokojących objawów.
–Bardzo często jest tak, że w chorobach, w których wzrok traci się stopniowo, pacjenci orientują się, że coś jest nie tak, dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Jeszcze gorzej jest gdy choroba dotyczy tylko jednego oka. Wtedy, często dopiero podczas badania pacjent przekonuje się, że nie widzi i jest tym zaskoczony– mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, specjalizującej się w diagnostyce okulistycznej.
Częstą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, tzw. AMD. W przypadku tej choroby, najważniejsza jest wczesna diagnoza. Wczesne stadium AMD u większości osób nie wpływa na jakość widzenia, dlatego zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza za późno. Zwyrodnienie plamki powoduje w szczególności zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie niezbędnych w codziennym życiu czynności, takich jak np. czytanie, robienie zakupów, rozpoznawanie twarzy, szycie czy sprawdzanie czasu na zegarku.
Aby rozpoznać postać i stopień zagrożenia utraty centralnego widzenia należy wykonać tomografię oczną (OCT) i angiografię fluoresceinową, w których oceniane są struktury siatkówki. –Tylko wykonanie tych badań pozwoli postawić prawidłową diagnozę i wybrać odpowiednią metodę leczenia– twierdzi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus.
Jak uchronić oczy?
–Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia AMD, należy starannie leczyć choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową), nie palić, unikać długotrwałych ekspozycji na światło słoneczne i stosować odpowiednią dietę– mówi dr Iwona Filipecka. Z wiekiem, stopniowemu zmniejszeniu ulega naturalna osłona organizmu przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę oka przed szkodliwym działaniem światła słonecznego.
Przede wszystkim ostrożnie należy korzystać z kąpieli słonecznych. W dni słoneczne konieczne są odpowiednie szkła okularowe. Niezwykle istotna w ochronie siatkówki jest również dieta. Promieniowanie UV to jeden z głównych czynników powstawania wolnych rodników, które powodują uszkadzanie komórek.
Dlatego ważne jest, aby spożywać jak najwięcej antyoksydantów. Najważniejsze z nich to:
- witamina E (oleje roślinne, orzechy, szpinak, kapusta włoska, mango, ziarna pszenicy)
- witamina C (owoce cytrusowe, brokuły, kalafior, kapusta)
- witamina A (masło, mleko, jaja, tłuste ryby, wątroba)
Objawy, które powinny niepokoić:
-Zniekształcenie linii i widzianych przedmiotów
-Pojawienie się mroczka w centrum pola widzenia, otoczonego obrazem widzianym w zamglony sposób
-Zamazanie i obniżona ostrość wzroku
-Obniżona zdolność widzenia kolorów
-Zwiększona wrażliwość na ostre światło
- trudności z czytaniem
Jedną z metod leczenia AMD jest podawanie do wnętrza oka leków anty-VEGF. –Powodują one zamykanie nieprawidłowych naczyń i pozwalają zachować, a niekiedy poprawić wzrok. Iniekcje powtarzane są co miesiąc trzy razy, a dalsze postępowanie zależy od ostrości wzroku i wyniku tomografii ocznej– mówi dr Iwona Filipecka.
Zaloguj się Logowanie