Komisja Europejska sprawdzi czy Gazprom, rosyjski producent i dostawca gazu ziemnego, nie zakłóca konkurencji na rynkach w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, naruszając tym samym unijne przepisy antymonopolowe. Komisja będzie traktować sprawę priorytetowo, ale jednocześnie zaznacza, że wszczęcie formalnego dochodzenia nie przesądza o jego wyniku.
Komisja Europejska obawia się, że Gazprom może nadużywać dominującej pozycji rynkowej jako dostawca gazu w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, naruszając tym samym art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Postępowanie Komisji dotyczy podejrzeń o trzy rodzaje praktyk antykonkurencyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Po pierwsze, zachodzi podejrzenie, że Gazprom stworzył podziały na runku gazu, utrudniając swobodny przepływ tego surowca pomiędzy państwami członkowskimi. Po drugie, mógł utrudniać dywersyfikację dostaw gazu. Po trzecie zaś, mógł narzucić odbiorcom nieuczciwe ceny poprzez powiązanie ich wysokości z ceną ropy naftowej.
Takie działania – o ile dochodzenie potwierdzi, że miały miejsce – mogą stanowić ograniczenie konkurencji, skutkujące zawyżeniem cen i pogorszeniem bezpieczeństwa dostaw, a w ostatecznym rozrachunku przynoszące szkodę konsumentom w UE.
We wrześniu 2011 r. Komisja przeprowadziła inspekcje w siedzibach firm gazowych w kilku państwach członkowskich.
Art. 102 TFUE zabrania nadużywania dominującej pozycji rynkowej w sposób mogący wpływać na handel pomiędzy państwami członkowskimi UE. Sposób wdrażania tego przepisu reguluje rozporządzenie antymonopolowe (rozporządzenie Rady nr 1/2003), które może być stosowane przez Komisję oraz przez krajowe organy ochrony konkurencji w państwach członkowskich UE.
Art. 11 ust. 6 rozporządzenia antymonopolowego stanowi, że wszczęcie przez Komisję postępowania antymonopolowego zwalnia organy ochrony konkurencji państw członkowskich z obowiązku zastosowania unijnych reguł ochrony konkurencji do danej praktyki. Zgodnie z art. 16 ust. 1 tego samego rozporządzenia, sądy krajowe muszą powstrzymać się od wydawania decyzji, które mogłyby stać w sprzeczności z decyzją będącą przedmiotem rozważań Komisji w danym postępowaniu.
Komisja poinformowała Gazprom i organy ochrony konkurencji w państwach członkowskich o wszczęciu postępowania w sprawie działań rosyjskiego dostawcy gazu.
Przepisy nie przewidują konkretnego terminu zamknięcia dochodzenia w sprawie zachowań ograniczających konkurencję. Czas trwania takiego postępowania zależy od szeregu czynników, w tym od poziomu złożoności danej sprawy, współpracy danego przedsiębiorstwa z Komisją oraz sposobu, w jaki przedsiębiorstwo korzysta ze swego prawa do obrony.
Zaloguj się Logowanie