Wyposażona w zmysł dotyku sztuczna skóra może zwiększyć możliwości robotów i protez kończyn.
Materiał wyczuwający nacisk równie dokładnie i szybko jak ludzka skóra zawiera wiele małych czujników, przetwarzających zmiany nacisku w sygnały elektryczne. Czujniki te są połączone z elastyczną, gumową powłoką, mogącą przyjmować różne kształty. Sztuczną skórę wrażliwą na dotyk zaprezentowały dwa zespoły. Oba rozwiązania pozwalają reagować w ciągu 1/10 sekundy na nacisk od 5 do 200 gramów na centymetr kwadratowy.
Ali Javey z University of California w Berkeley pokrył cienką gumą siatkę skrzyżowanych drucików ze stopu krzemu i germanu o średnicy mierzonej w nanometrach (miliardowych częściach metra). Tak powstała „skóra” działa jak cienkowarstwowy tranzystor (TFT) z warstwą wrażliwą na nacisk na wierzchu. Im większy nacisk, tym większy przepływ prądu. Całość jest na tyle elastyczna, że daje się owinąć wokół pręcika cieńszego od ołówka.
Zhenan Bao ze Stanford University oparł swoje rozwiązanie na wrażliwej na nacisk gumie, której warstwa oddziela małe piramidki elektrod. Elastyczność gumy zwiększają pęcherzyki powietrza.
Sztuczną skórą tego rodzaju można by pokrywać protezy kończyn albo chwytaki robotów, zdolnych do manipulowania delikatnymi przedmiotami. Można by także opracować lepsze narzędzia do minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Technologie wytwarzania nie są zbyt skomplikowane.
Zaloguj się Logowanie