Latanie samolotem i częste zmiany stref czasowych wywołuje nie tylko zaburzenia pamięci, ale i zmiany anatomiczne w mózgu. Takie wnioski wysunęli tamtejsi naukowcy z badań przeprowadzonych na samiczkach chomików syryjskich.
Amerykańscy psychologowie, przez 4 tygodnie, stosowali u zwierząt dwa razy w tygodniu, 6-godzinne zmiany czasu, ekwiwalent lotów samolotem z Nowego Jorku do Paryża. W czasie ostatnich dwóch tygodni po przeprowadzonej próbie oraz miesiąc od jej zakończenia, mierzyli zdolności uczenia się chomików i ich pamięć.
Jak się spodziewali, zwierzęta z zaburzonym zegarem biologicznym miały kłopoty w nauce prostych zadań już w czasie trwania doświadczenia. Zaskoczeniem dla naukowców było występowanie tych problemów jeszcze miesiąc od zakończenia eksperymentu.
W dodatku, kiedy badacze przyjrzeli się mózgom chomiczek, odkryli zmiany, szczególnie w hipokampie, czyli części mózgu, odgrywającej ważną rolę w procesach pamięciowych. W porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej, zwierzęta, którym zaburzono zegar biologiczny, miały w hipokampie jedynie połowę nowych neuronów.
„Po raz pierwszy udało się przeprowadzić kontrolowaną próbę i sprawdzić wpływ zespołu nagłej zmiany strefy czasowej (ang. jet lag) na mózg i funkcję pamięci” – mówi dr hab. Lance Kriegsfeld, psycholog z UC Berkeley. „Co oznacza, że bez względu na to, czy ktoś jest przedstawicielem załogi samolotu, lekarzem pracującym na zmiany, czy zwykłym pracownikiem zmianowym, powtarzające się zaburzenia rytmu dobowego mogą mieć długotrwały wpływ na zachowanie i funkcje poznawcze.”
Zespół nagłej zmiany strefy czasowej jest rezultatem przekraczania kilku stref czasowych w krótkim okresie czasu. Najgorsze są podróże w kierunku wschodnim, kiedy czas „nagle przyspiesza”. Każdy z nas posiada wewnętrzny 24-godzinny zegar, który napędza rytm dobowy. Kiedy człowiek wchodzi do strefy czasowej, która nie jest zsynchronizowana z jego zegarem wewnętrznym, przystosowanie się do niej zabiera dużo więcej czasu, wywołując zespół nagłej zmiany strefy czasowej, do momentu, aż organizm przystosuje się do nowego rytmu.
Naukowcy użyli do swoich badań chomików, ponieważ stanowią one klasyczny model do badania rytmu dobowego. Jak podkreśla Kriegsfeld, ich zegar biologiczny jest tak precyzyjny, że produkują jaja lub owulują, co 96 godzin z dokładnością do kilku minut.
Zaloguj się Logowanie